Wakacje!!!
Dzisiaj w większości szkół koniec roku. Formalnie nauka powinna się zakończyć w piątek, ale wiele szkół odpracowało ten dzień i uroczystości zorganizowało dzisiaj.
W tym roku w szkołach podstawowych uczyło się prawie 4 miliony dzieci i to tylko w klasach od 1 do 6. Było też ponad pół miliona uczniów klas ósmych. To ostatni ósmoklasiści, którzy opuszczają szkolne mury. Reforma zmieniła bowiem organizację szkół: wprowadzono 6-letnią podstawówkę i 3-letnie gimnazjum.
W przyszłym roku zostaną jeszcze licea starego typu. Rozpoczęcie reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego - zakładającej między innymi wprowadzenie trzyletnich liceów profilowanych i dwuletnich szkół zawodowych - zaplanowano dopiero na rok 2002. Oznacza to, że do zreformowanych szkół trafią ci uczniowie, którzy teraz kończą pierwszą klasę gimnazjum. Autorzy reformy chcą, by po jej wprowadzeniu 80 procent wszystkich uczniów zdawało maturę, a połowa z nich szła na studia. Nauka w liceum byłaby zakończona zewnętrznym egzaminem maturalnym. Także nauka w szkole zawodowej kończyłaby się zewnętrznym egzaminem zawodowym.
Natomiast uczniowie kończący teraz drugą klasę liceum będą zdawać "nową maturę". Egzamin będzie składać się z części ustnej, przeprowadzanej i ocenianej w liceum z języka polskiego i języka obcego. Część pisemna z tych przedmiotów oraz z matematyki i wybranej dziedziny też będzie się odbywać w szkole, ale ma być oceniana przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Autorzy tych zmian mają nadzieję, że wyniki matur ocenianych poza szkołą będą bardziej obiektywne. Krytycy twierdzą, że to tylko pogłębi przepaść między miastem a wsią. Wymagania mają być dla wszystkich jednakowe, a szkoły w mniejszych miejscowościach mają niższy poziom.