Toruń: Zmarł Lucjan Broniewicz, twórca Planetarium
W wieku 50 lat zmarł Lucjan Broniewicz - twórca i dyrektor Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, jednej z najpopularniejszych placówek tego typu w Europie. Pogrzeb zaplanowano na czwartek.
Lucjan Broniewicz pochodził z Bielaw koło Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), a z Toruniem związał się dopiero podczas studiów historycznych na tutejszym uniwersytecie. Od 1 lipca 1993 r. piastował funkcję dyrektora zarządzającego Planetarium im. prof. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, którą powierzył mu Zarząd Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Broniewicz był twórcą sukcesu Planetarium, które stało się jedną z największych atrakcji miasta. Rozpoczynając pracę w tej instytucji, zbudował zespół astronomów i techników, z którymi realizował własną koncepcję popularyzacji astronomii w społeczeństwie.
W latach 90. wielokrotnie odwiedzał podobne placówki w Niemczech i Holandii. Jak zaobserwował, tamtejsze instytucje, mimo iż często dotowane z budżetów samorządowych, z trudem funkcjonowały jako samodzielne, pojedyncze planetaria.
Przyszłość tworzonej w Toruniu placówki widział w stworzeniu przy niej instytucji typu science center. W 2005 r. w budynku Planetarium została uruchomiona pierwsza wystawa interaktywna "Orbitarium", a jesienią tego roku odwiedzający skorzystają z kolejnej - "Geodium".
- Nigdy nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Szukał dobra w każdym pomyśle, a zwaśnionych zachęcał do zgody. Imponował zawsze swoją rozległą wiedzą humanistyczną i historyczną, mówiąc zwykle o sobie jako o historyku niepraktykującym. Dziełem jego życia było oczywiście toruńskie Planetarium, które utworzył i nadał mu rangę jednej z najważniejszych instytucji turystycznych i edukacyjnych Torunia, a zapewne i Polski - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Toruńskie Planetarium od otwarcia w lutym 1994 roku odwiedziło ponad 2,6 mln osób, a w ostatnich trzech rekordowych latach frekwencja przekraczała 186 tysięcy widzów rocznie. Dzięki takim wynikom toruńskie Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu, ale także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie.
Planetarium samo zarabia na swój rozwój i funkcjonowanie. - Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Kopernikowi. Obok gotyku i pierników to najważniejsza marka Torunia. Rzesze turystów odwiedzających jego miasto poszukują związków z astronomią i kosmosem, a nasze toruńskie Planetarium idealnie trafia w te oczekiwania - podkreślał wielokrotnie Lucjan Broniewicz. Zmarł w minioną sobotę.
Pogrzeb odbędzie się w czwartek na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Toruniu. Uroczystości żałobne odbędą się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.