Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Sylwestrowe pogotowie

Co zrobić, by w pełni zdrowia powitać pierwszy dzień nowego roku? Jak szybko się zregenerować? Poznaj 17 skutecznych sposobów!

/AFP

Przed tobą sylwestrowa noc. Nazajutrz wcale nie musisz czuć się źle! Możesz zapobiec przykrym dolegliwościom. A nawet jeśli coś ci zaszkodzi, jest wiele skutecznych metod, żeby złagodzić objawy. Zatem... baw się dobrze!

Niestety... za dużo jedzenia

Dobrze wiesz, czym to grozi i dlatego nie chcesz, by dotknęły cię zgubne skutki przejedzenia? W sylwestra przestrzegaj więc prostych zasad. Jedz przez cały dzień. Nie powstrzymuj się od jedzenia, by mieć miejsce na wieczorny poczęstunek.

Układ pokarmowy powinien pracować regularnie. Zjedz śniadanie, obiad, a nawet kolację. Jedz mniej niż zwykle, tak by pozostał lekki niedosyt. Dzięki temu wszystkie noworoczne specjały zjesz z apetytem, ale w rozsądnej ilości.

Sięgaj po małe porcje i z przerwami. To zasada nr 1 do zastosowania już na imprezie. Układ pokarmowy powinien mieć czas, by strawić to, co się w nim znalazło. Dlatego nie wolno obciążać go zbyt szybko następną porcją ani jeść za dużo naraz. Dodatkowo pomożesz mu, jeśli będziesz starannie gryzła jedzenie i popijała ciepłymi płynami.

A jeśli zapomniałaś o naszych radach i zjadłaś za dużo? Zachęć układ pokarmowy do pracy. Oto pomocnicy - ciepłe okłady na brzuch. Butelkę napełnij gorącą wodą, przykładaj do brzucha, jakbyś chciała go rozwałkować. Jeśli masz termofor, użyj go.

Rozgrzewające i nie obciążające żołądka płyny: czyli napój imbirowy - tak, tłusty rosół - nie. Imbir pobudza krążenie. A lepiej ukrwiony układ pokarmowy, to sprawniej przebiegające trawienie. Kilka plasterków imbiru zalej wrzątkiem i po chwili wypij. Poczujesz miłe ciepło w żołądku.

Masaż: odruchowo gładzisz się po brzuchu? Bardzo dobrze! To skuteczna metoda na pobudzenie układu pokarmowego do pracy. Ale czy wiesz, że masowanie stóp również daje taki efekt? Specjaliści od akupresury zalecają m.in. uciskanie miejsca pomiędzy wewnętrzną kostką i piętą. Spróbuj!

Roślinne preparaty: zawierają wyciągi z ziół i warzyw regulujących trawienie - tymianku, kopru włoskiego, czosnku. Przyspiesz wypróżnienie. Pozbędziesz się uczucia ciężaru w żołądku. Co temu sprzyja? Odpowiednia dieta. Jedz owoce i warzywa. Zawierają błonnik, który dobrze wchłania wodę z jelit i sprawia, że stolec jest miękki.

W pomarańczach dodatkowo znajduje się kwas cytrynowy, który także jest środkiem rozwalniającym. Zawarte w owocach soki ułatwiają przechodzenie niestrawionych resztek pokarmowych przez kolejne odcinki jelita. Jeśli potrzebujesz naturalnego środka na przeczyszczenie, się- gnij po suszone śliwki.

Czopki glicerynowe - są łagodnym środkiem farmakologicznym na przeczyszczenie, nie powodują działań ubocznych, takich jak biegunka. Olej rycynowy - działa przez podrażnienie zakończeń nerwowych w jelicie. Dlatego może spowodować biegunkę. Należy więc stosować go według wskazań na opakowaniu. Leki z aloesem i kruszyną - zatrzymują wodę i stymulują perystaltykę jelita grubego. Należy przyjmować je sporadycznie, ponieważ mogą spowodować zespół leniwego jelita i przewlekłe zaparcia.

Mieszanka alkoholi: napoje wyskokowe potrafią być zdradliwe! Nie można pić ich dużo, wystarczy, że spróbujemy różnych rodzajów. Skutek? Bardzo nieprzyjemne poranne dolegliwości, takie jak silne pragnienie, ból głowy. Jak możesz im zapobiec? Pij alkohol powoli, w niedużych ilościach i jednego rodzaju. Mniejsze porcje spożyjesz, rozcieńczając trunek, np. wino wodą mineralną. Sięgnij po preparaty działające profilaktycznie. Zawarty w nich kwas bursztynowy przyspiesza metabolizm alkoholu i za-pobiega zatruciu.

A jednak! Byłaś nieostrożna i alkohol ci zaszkodził. Nawodnij organizm. Alkohol działa moczopędnie. Dlatego po imprezie możesz być odwodniona i odczuwać silne pragnienie.

Aby uzupełnić niedobór płynów, pij soki, wodę, kompot. Często, lecz w małych ilościach. Cukier zawarty np. w sokach lub wodzie posłodzonej miodem to źródło energii dla komórek, które teraz ciężko pracują nad odtruciem organizmu.

Weź chłodny prysznic - zimna woda powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co może zmniejszyć np. ból głowy. Zażyj środek przeciwbólowy. Leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy (np. Polopiryna, Aspiryna) zwężają naczynia krwionośne i zmniejszają ból głowy.

Nadwerężone mięśnie i stawy.

To nie muszą być skutki przetańczonej nocy! Wystarczy, że wcześniej zadbasz o siebie. Wzmacniaj więzadła i stawy. Stosuj odpowiednią dietę lub preparaty. Powinny zawierać glukozaminę, składnik tkanki łącznej. Niestety, pokarmów bogatych w glukozaminę jest niewiele i są drogie. Należą do nich krewetki, ostrygi i kraby. Na szczęście, nietrudno o odpowiednie leki. Jednak zanim zaczniesz je przyjmować, powinnaś poradzić się lekarza.

Odżywiaj mięśnie - niektórzy specjaliści twierdzą, że gdy brakuje nam magnezu, potasu, sodu lub wapnia, podczas większego wysiłku nasze mięśnie drą się niczym materiał! Oczywiście, chodzi o bardzo małe uszkodzenia, mikroskopijne urazy włókien. Nawet minimalne powodują ból, tzw. zakwasy. Jeśli nie chcesz, by po tańcach bolały cię mięśnie, dostarczaj organizmowi niezbędnych pierwiastków. Znajdziesz je np. w bananach i preparatach.

Rozgrzej ciało tuż przed wysiłkiem. Nawet najlepszy zawodnik nie bierze się za uprawianie sportu bez rozgrzewki. Nie musisz robić wielu ćwiczeń. Wręcz nie powinnaś, jeśli na co dzień nie gimnastykujesz się. Rozruszasz się podczas energicznego spaceru, np. w drodze na imprezę.

Niestety, nie miałaś czasu na przygotowanie mięśni do wysiłku. Teraz bolą cię nogi. Co możesz zrobić?

Weź kąpiel - ciepło poprawia krążenie krwi, likwiduje napięcia w ciele, rozluźnia mięśnie, uśmierza ból, także relaksuje. Rozmasuj bolące mięśnie. Wykonuj okrężne ruchy, uciskaj. Możesz użyć do tego celu oliwy z oliwek lub żelu do masażu. Nałóż leczniczy balsam. Pomogą ci preparaty zawierające wyciąg z liści winogron oraz z kasztanowca. Poprawią one krążenie, uszczelnią naczynia, zlikwidują uczucie ciężkich nóg.

Palce mocno przemarznięte? Podczas spacerów w sylwestrową noc lub noworoczny poranek pamiętaj o założeniu rękawiczek (i skarpet!), czapki, zapięciu płaszcza. Jeśli zmarzły ci ręce i nogi, poruszaj palcami, żeby pobudzić krążenie. Już w domu zastosuj proste kuracje. Ogrzej palce. Nie wolno robić tego za pomocą gorącej wody, bo może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zimna także nie jest wskazana. Najlepsze jest ciepło... ludzkiego ciała. Schowaj dłonie pod pachy, poproś męża, by przyłożył ręce do twoich stóp.

Zapobiegaj podrażnieniu skóry, przeciwdziałaj stanowi zapalnemu. Pomogą ci łagodzące maści z alantoiną, wit. A i d-panthenolem, a także przeciwzapalne preparaty sterydowe do wcierania.

Konsultacja medyczna - Sylwia Szołtyk, lekarz rodzinny.

© Bauer

Zobacz także