Reklama

Reklama

"Rz": Tajemnicze zawiadomienia do prokuratury z audytu rządu PO-PSL

Ponad rok temu koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z nieprawidłowościami za czasów rządu PO-PSL do prokuratury trafiło 19 zawiadomień. Nie sposób jednak ustalić, czego dotyczyły, ani co się z nimi dzieje - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Przypomnijmy, że o złożeniu zawiadomień Kamiński poinformował w czasie swojego wystąpienia w ramach audytu rządu PO-PSL.  Minister koordynator służb specjalnych mówił w Sejmie, że gdy u władzy byli poprzednicy m.in. inwigilowano uczestników zgromadzeń, środowiska pro-life, słuchaczy Radia Maryja, dochodziło do nadużyć wobec mediów ("wobec części dziennikarzy zastosowano działania operacyjne, polegające na bezpośredniej obserwacji"). 

Czego dotyczyły i na jakim etapie są postępowania próbuje ustalić Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, ale na razie bezskutecznie. Pierwsze pismo z prośbą o przesłanie kopii zawiadomień zastępca RPO wysłał do ministra już dzień po audycie, ale dostał odmowę. 

Reklama

Z prokuratury odpowiedź nadeszła dopiero po 11 miesiącach, ale poinformowano w niej, że jedynie minister "posiada precyzyjną wiedzę, które jednostki prokuratury prowadzą postępowania we wspomnianych sprawach". 

Jak podaje "Rz", również posłowie PO i Kukiz'15 w ramach interpelacji pytali ministra o szczegóły, ale ten zasłania się niejawnością postępowania. 

"Problem w tym, że posłowie, podobnie jak RPO, mają dostęp do tajnych informacji" - czytamy w "Rz". 

Zdaniem posła PO Krzysztofa Brejzy, niechęć ministra wynika z tego, że albo wcale nie było zawiadomień, albo zakończyły się umorzeniem. Mariusz Kamiński w oświadczeniu, które cytuje "Rz" dementuje te pogłoski. Wyjaśnia, że zawiadomienia były wysyłane nie przez niego, a przez szefów służb specjalnych. "Treść tych zawiadomień była niejawna, dlatego nie można ich było upublicznić" - dodaje. 

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy