Rekompensaty dla zabużan
Senat zdecydował, że zabużanie otrzymają rekompensatę w wysokości 15 procent wartości nieruchomości utraconych po II wojnie światowej. Odszkodowania nie będą jednak większe niż 50 tysięcy złotych. Ustawa dotyczy ponad 80 tysięcy osób.
Senatorowie nie zgodzili się na zwiększenie rekompensat z 15 do 30 proc. wartości utraconego mienia. Nie zgodzili się także na przyznanie dodatkowych odszkodowań dla tych osób, które już wcześniej otrzymały rekompensaty.
- Przyjęliśmy zasadę, że powinni otrzymać taką rekompensatę, na jaką stać państwo - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Bryx. Poinformował, że na odszkodowania przeznaczono ok. 1,7 mld zł. Roszczenia mają być regulowane od 2003 do 2007 roku.
Zabużanie chcą jednak większych rekompensat i mogą zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dotychczas do Skarbu Państwa wpłynęły wnioski o rekompensaty opiewające na 14 miliardów złotych. Rząd twierdzi jednak, że państwa nie stać na ich realizację.
Według ustawy, prawo do rekompensat będą mieli ci, którzy spełnią łącznie trzy warunki: mieszkali 1 września 1939 r. w ówczesnej Polsce, posiadają obywatelstwo polskie i mieszkają na stałe w Polsce co najmniej od dnia wejścia w życie tej ustawy.