Reklama

​Ponad 2600 "rozwodów kościelnych" rocznie

Kościelne sądy czterokrotnie częściej niż w 1989 r. stwierdzają nieważność związku małżeńskiego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W 2015 r. doszło do 2609 "rozwodów kościelnych". Ich liczba rosła od 1989 r. (650 takich przypadków), a w ostatnim czasie się ustabilizowała.

Jak podaje "DGP", najczęstszą przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest "niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.

Dla porównania - w 2015 r. doszło do 67,3 tys. rozwodów cywilnych. Rekordowy był 2006 r., kiedy było ich 71,9 tys.

Gazeta przypomina, że formalnie w Kościele katolickim nie ma rozwodów, a małżonkowie przysięgają wierność aż do śmierci. Kościół może jedynie stwierdzić, że małżeństwo od początku było nieważne.

Reklama

Według prawa kanonicznego, małżeństwo może zostać unieważnione z powodu m.in. alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od rodziców, impotencji, oziębłości, bigamii lub gdy do zawarcia związku doszło w wyniku podstępu czy przymusu.

Papież Franciszek w 2015 r. ułatwił całą procedurę i teraz wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa nie musi być potwierdzony przez sąd drugiej instancji, jeżeli żadna ze stron się nie odwołała.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozwód kościelny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy