Polacy w statystyce
12 mln Polaków żyje z własnej pracy, ponad 11,5 mln z emerytur, rent i zasiłków. Przeciętne wynagrodzenie to niecałe 2,5 tys. złotych - tak żyje statystyczny Polak.
Jak wynika z danych statystycznych niewielu Polaków ma nadwyżki - tylko ponad 12 proc. z nas odkłada oszczędności, ponad połowa ma jakieś kredyty. "Na życie" długi zaciąga 20 proc. rodaków.
60 proc. z nas kupuje tylko najtańszą, używaną odzież. 44 proc. Polaków pozwala sobie na danie mięsne lub rybne tylko raz w tygodniu. Niewiele, bo tylko 40 proc. stać na wyjazdy wakacyjne.
Jednak choć żyje nam się ciężko, nie rezygnujemy z zakupu radia, kolorowego telewizora czy odkurzacza. Te dobra w swoich domach ma 90 proc. Polaków. Telefony komórkowe posiada połowa z nas; komputery jedna czwarta.
Polacy to starzejące się społeczeństwo. Jak wynika ze statystyk, choć jest nas 38 200 000, to liczba ta zmniejsza się z roku na rok. Rodzi się bowiem coraz mniej dzieci. Przybywa za to emerytów - w ciągu ostatnich 15 aż milion.
Starsi ludzie coraz częściej trafiają do prywatnych domów opieki społecznej - również tych luksusowych. Liczba pensjonariuszy zwiększa się. Chętnych jest coraz więcej - przyznaje Halina Marzec, która prowadzi dom opieki w warszawskim Ursusie.
Jednocześnie potwierdza dane statystyczne, które mówią, że znacznie więcej jest samotnych starszych kobiet niż mężczyzn - wdów jest 5 razy więcej niż wdowców, kobiety żyją bowiem średnio o 8 lat dłużej.
U nas jest 70 proc. kobiet, 30 proc. to mężczyźni. Wszystkie kobiety są po osiemdziesiątce. Panowie są znacznie młodsi. Mamy dwóch w wieku 64 lat - mówi pani Halina.
Posłuchaj: