Podpis w komputerze
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak często kreśli swój podpis na papierze. Podpisujemy dokumenty, oświadczenia, zaświadczenia i całą masę innych jeszcze pism. Na razie tradycyjny podpis własnoręczny nie ma konkurenta.
Ta sytuacja może się jednak zmienić. Rząd przyjął bowiem projekt ustawy o podpisie elektronicznym. Podpis ten ma być równie bezpieczny jak podpis zwykły; będzie on podlegał specjalnym procedurom kontrolnym, mającym na celu wyeliminowanie możliwości fałszerstwa.
Na świecie istnieją różne metody tworzenia podpisów elektronicznych. Jednym z najbardziej bezpiecznych jest podpis cyfrowy kodowany podwójnie za pomocą tzw. kluczy: prywatnego i publicznego. Klucz prywatny ma do dyspozycji wyłącznie osoba, która składa określone oświadczenie i je podpisuje, natomiast klucz publiczny jest ogólnie dostępny i służy do odkodowania tych informacji. Wprowadzenie instytucji podpisu elektronicznego wymaga powołania specjalistycznych jednostek, które będą świadczyły usługi poświadczania takich podpisów. Jeszcze nie wiadomo, jaki organ będzie sprawował nad nimi kontrolę.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez parlament można się spodziewać znacznego ułatwienia obrotu towarami i usługami za pośrednictwem internetu. Nie wychodząc z domu, korzystając tylko z komputera będzie można nie tylko zrobić zakupy, ale i złożyć konieczne oświadczenia w sprawach urzędowych czy prywatnych.