Paszporty "Polityki" 2006 rozdane
Nasze symboliczne dowody tożsamości (plus "diety" w wysokości 10 tys. zł dla każdego laureata) trafiły do rąk twórców młodych i obiecujących, mających w dorobku artystycznym pierwsze znaczące sukcesy i zapewne wielkie kariery przed sobą. Wierzymy, że wkrótce staną się tak znanymi i cenionymi twórcami jak wielu naszych laureatów z poprzednich lat.
Zamieszczone obok nazwiska laureatów wraz z krótkim przypomnieniem ich dokonań to zarazem przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego sezonu. Nie od dziś o jakości naszej sztuki decydują twórcy młodzi, nie dziwi zatem, że średnia wieku nagrodzonych wynosi w tym roku około 28 lat (rok temu - 32, dwa lata temu - 34 lata). Jak zwykle wśród naszych laureatów - a w jeszcze większym stopniu wśród nominowanych - znaleźli się debiutanci.
Jacek Dehnel dał się wprawdzie poznać wcześniej jako poeta, ale "Lala" to jego pierwsza powieść - pierwsza i od razu wyjątkowo dojrzała, nie tylko w formie artystycznej. Absolutnym debiutantem jest natomiast Ignacy Karpowicz, autor powieści "Niehalo", który - oprócz Michała Witkowskiego - konkurował z Dehnelem o Paszport. Także w kinie zwyciężył debiutant - Sławomira Fabickiego nagradzamy za pierwszy film pełnometrażowy "Z odzysku". Wśród nominowanych znalazł się inny debiutant - Xawery Żuławski oraz aktorka Jowita Budnik, dla której występ w "Placu Zbawiciela" był pierwszym tak poważnym zadaniem aktorskim.
Paszporty przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy "Polityki" (kierownictwo redakcji oraz dział kultury w komplecie), stoi jednak za nimi autorytet polskiej krytyki. Jak co roku poprosiliśmy wybranych krytyków (dziesięciu w każdej z sześciu dziedzin, w których przyznajemy Paszporty) o zgłoszenie trzech kandydatur, następnie zsumowaliśmy ich propozycje, a artyści, których nazwiska pojawiły się najczęściej, zostali oficjalnie nominowani do naszej nagrody.
Mamy nadzieję, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Nominowani, którzy nie zostali w tym roku wyróżnieni, następną szansę będą mieć za rok.
Polityka