Noc Muzeów 2012 w Potarzycy
Obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę, seanse w planetarium, prezentacje multimedialne i połączenie z kosmosem przygotowuje na sobotnią Noc Muzeów Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka w Potarzycy (woj. wielkopolskie).
Planetarium zbudowano 19 lat temu. Potarzyca jest jedyną w Polsce - i najprawdopodobniej jedyną w Europie - wsią, która posiada tak profesjonalny obiekt. Informację o placówce umieściła nawet Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Niebo w planetarium jest podzielone na 24 obszary, a projektor wyświetla 6 tys. gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.
- Na sobotni wieczór i noc zapowiadana jest czysta, księżycowa pogoda, która umożliwi gościom oglądanie Saturna i Marsa. Poszukamy również obiektów mgławicowych i galaktyk. W planetarium będziemy poznawać gwiazdy, a później sprawdzimy na zewnątrz, jak wyglądają w rzeczywistości - powiedział w czwartek jeden z prowadzących placówkę, Piotr Owczarek.
W 2010 r. planetarium zostało wyposażone w unikatowy pryzmat Herschela, pozwalający na dzienne obserwowanie Słońca, bez ryzyka uszkodzenia wzroku. Ponieważ Słońce wysyła bardzo dużo światła, promienie należy osłabić, żeby nie uszkodzić oczu.
Urządzenie umożliwia oglądanie Słońca wykorzystując całą średnicę obiektywu teleskopu. Dzięki niemu można na Słońcu zobaczyć plamy (obszary ciemniejsze o niższej temperaturze) i pochodnie (obszary jaśniejsze o wyższej temperaturze). W pogodne dni pryzmat pozwala oglądać granulacje, czyli ziarnistą powierzchnię Słońca.
Planetarium w Potarzycy odwiedziło już ponad 100 tys. osób. Według Owczarka, każdego tygodnia niebo obserwuje po około 150 uczniów. Oprócz typowych obserwacji Wszechświata, organizowanesą otwarte dla wszystkich okolicznościowe "Weekendy z gwiazdami".
Stanowisko obserwacyjne tworzy epoksydowa kopuła z umieszczonym wewnątrz ekranem projekcyjnym i miejscami dla 50 osób. Kopuła ma 5 m średnicy, składa się z ośmiu segmentów wykonanych z tworzyw sztucznych. Planetarium jest w pełni profesjonalne, a warunki obserwacji Wszechświata są wręcz komfortowe.
Planetarium w Potarzycy jest jednym z szesnastu w Polsce. Figuruje w rejestrze polskich placówek astronomicznych i w rejestrze Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Uczniowie ze szkoły w Potarzycy współpracują m.in. z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching pod Monachium.
Planetarium wykorzystują jako pomoc dydaktyczną nauczyciele i uczniowie z całej Wielkopolski i z ościennych województw, którym bliżej jest do Potarzycy niż do Torunia. Projekcje astronomiczne ogląda tutaj w ciągu roku prawie 10 tys. uczniów.
Szkoła w Potarzycy istnieje od 1794 roku.