Niemcy potrzebują tarczy antyrakietowej
Najnowsze informacje o irańskim programie nuklearnym umacniają argumenty za rozmieszczeniem tarczy rakietowej, która chroniłaby Europę przed atakami - powiedział niemiecki minister obrony Franz Josef Jung (CDU) w wywiadzie dla agencji Reutera.
- Właśnie te najnowsze wydarzenia potwierdzają, że taka ochrona ma sens - ocenił Jung w odpowiedzi na pytanie, czy niedawne oświadczenia irańskie na temat wzbogacania uranu na skalę przemysłową umacniają argumenty za tarczą antyrakietową w Europie.
Zdaniem Junga, trzeba w porę podejmować środki zapobiegawcze, ponieważ można przewidzieć wzrost zasięgu "ofensywnych pocisków rakietowych (w rękach) pewnych problematycznych krajów".
Reuter odnotowuje, że niemiecki minister nie wymienił Iranu z nazwy. Było jednak jasne - dodaje agencja - że do krajów, które miał na myśli, należy Iran i Korea Północna.
Według Reutera, wypowiedź Junga jest jednym z najsilniejszych jak dotąd wyrazów poparcia przez członka niemieckiego rządu amerykańskiego projektu tarczy antyrakietowej.
Jung podkreślił potrzebę włączenia Rosji do dyskusji nad tarczą i wyraził optymizm w kwestii osiągnięcia porozumienia z Moskwą.
Niemiecki minister wyraził też opinię, że nadal możliwe jest powstrzymanie Iranu środkami dyplomatycznymi przed staniem się mocarstwem nuklearnym.
INTERIA.PL/PAP