Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Niedługo matura...

Bez kanapek, napojów i maskotek, za to przy obcych nauczycielach, z innymi wymaganiami - taka ma być nowa matura. Uczniowie są przerażeni. Jak mówią, czują się jak "króliki doświadczalne".

/arch. INTERIA.PL

W tym roku odbędą się dwie matury: nowa, którą będzie zdawało ok. 317 tys. uczniów i "stara" dla 230 tys. uczniów, głównie techników.

Nowa matura rozpocznie się w poniedziałek, 18 kwietnia. Będzie się składała z dwóch części: egzaminu ustnego, na który obowiązkowo składają się język polski i obcy, oraz egzaminu pisemnego. Ten ostatni zaczyna się 4 maja. Maturzyści będą zdawać języki polski i obcy oraz wybrany przedmiot lub przedmioty (maksymalnie trzy).

Dzisiaj o nowej maturze rozmawialiśmy podczas czata z Barbarą Czarnecką-Cichą, kierownikiem Wydziału Matur z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przeczytaj relację.

Nowa matura to kolejny - po sprawdzianie szóstoklasisty i egzaminie gimnazjalnym - egzamin zewnętrzny. To znaczy, że napisane prace będą sprawdzane i oceniane poza szkołą, do której dany uczeń uczęszczał. Prace nie będą podpisywane, ale opatrzone kodem. Taki kod przydzieli każdemu maturzyście Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) w dniu matury. Chodzi o to, aby egzaminatorzy nie wiedzieli, czyją pracę sprawdzają. Ma to zwiększyć obiektywizm oceniania. Wszyscy egzaminatorzy będą oceniać według takich samych kryteriów. W całym kraju wszyscy maturzyści będą mieli takie same zestawy zadań i tematów.

Egzaminy ustne

Egzamin maturalny w części ustnej z języka polskiego trwa około 25 minut i składa się z dwóch części:

- prezentacji tematu, która trwa około 15 minut; powinna być samodzielnie przygotowana przez zdającego;

- rozmowy zdającego z egzaminatorem, która jest związana z tematem oraz treścią prezentacji; uczeń nie może z niej zrezygnować.

Podczas części ustnej sprawdzana będzie umiejętność mówienia, wiedza, wykorzystanie materiałów pomocniczych, rozumienie pytań przez zdającego, umiejętność formułowania odpowiedzi, umiejętność obrony własnego stanowiska i wreszcie sprawność oraz poprawność językowa.

Egzamin ustny z języka obcego może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Składa się z dwóch zadań: po pierwsze z trzech rozmów - dialogów z egzaminującym, zgodnie ze scenariuszami zawartymi w wylosowanym zestawie i po drugie z umiejętności opisania ilustracji zamieszczonej w wylosowanym zestawie i odpowiedzi na pytania egzaminującego. Cały egzamin trwa około 15 minut.

Na poziomie rozszerzonym, ucznia czeka rozmowa z egzaminującym na podstawie tzw. materiału stymulującego zawierającego różne elementy: ilustracje, fragmenty tekstu, tytuły, wykresy, tabele itp. Zadanie drugie to prezentacja jednego z dwóch tematów zawartych w wylosowanym zestawie.

Egzaminy pisemne

Ta część matury obejmuje: język polski i obcy - ten sam, który był zdawany w części ustnej - oraz jeden przedmiot wybrany: biologia, fizyka z astronomią, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, chemia, geografia, historia muzyki, matematyka. Na poziomie rozszerzonym uczniowie mogą zdawać przedmioty dodatkowe: biologię, fizykę z astronomią, historię, historię muzyki, historię sztuki, język grecki lub łaciński i kulturę antyczną, język grupy etnicznej, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o tańcu, chemię, geografię, informatykę, matematykę.

Podczas egzaminu pisemnego na salę nie będzie można wnosić kanapek, napojów, maskotek, ani innych rzeczy. Uczniowie mogą liczyć jedynie na szklankę wody. Posiłek będzie czekał na uczniów na korytarzu. Czas by się posilić przyjdzie w przerwie między pierwszą a drugą częścią egzaminu. Podczas egzaminu, wbrew wcześniejszym doniesieniom, będzie można wyjść do toalety.

Uczniów pilnować będzie co najmniej trzech nauczycieli, w tym przynajmniej jeden spoza szkoły. Jeśli na sali będzie ponad 30 zdających, w komisji zasiądzie więcej osób. Egzaminatorzy nie będą siedzieć, tylko chodzić.

Ławki zostaną ustawione w takiej odległości, by uczniowie nie mogli zaglądać sobie przez ramię. Przy każdym stole będzie siedziała tylko jedna osoba.

W tym roku każdy maturzysta po ogłoszeniu wyników będzie miał prawo wglądu do swojej pracy.

Nowa matura, nowe świadectwa

Tegoroczni maturzyści dostaną także nowe, praktycznie nie do sfałszowania świadectwa maturalne. Będzie specjalny papier z włóknami aktywnymi w świetle dziennym i ultrafiolecie, wypukły druk i jeszcze kilka niespodzianek dla fałszerzy. Świadectwa będą miały numery seryjne, druk wypukły i zmieniający kolor.

Studia bez egzaminów?

Wyniki egzaminów maturalnych będą miały znaczenie przy rekrutacji na studia wyższe. Nie oznacza to jednak, że abiturienci nie będą musieli zdawać egzaminów wstępnych. Jak obiecuje rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Leszek Śliwa - świadectwo maturalne będzie dużą bonifikatą. Na UJ tylko kandydaci na oblegany zwykle Wydział Prawa i Administracji będą musieli przystąpić do egzaminów kwalifikacyjnych oraz testu z analizy tekstu prawniczego.

Spośród 16 wydziałów AGH, tylko na dwa cieszące się największym wzięciem: Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki oraz na Wydział Matematyki Stosowanej dla tegorocznych maturzystów wprowadzony zostanie test kompetencyjny, sprawdzający inteligencję i logikę myślenia. Na pozostałych wydziałach honorowane będą wyniki nowej matury.

Akademia Rolnicza w Krakowie będzie respektować nową maturę na wszystkich kierunkach.

Także rektorzy warszawskich wyższych uczelni zapewniali, że nowa matura zastąpi egzaminy wstępne. Dodatkowe sprawdziany będą przeprowadzane tylko na kierunki, które wymagają specjalnych predyspozycji, np. plastycznych.

"Starzy maturzyści" będą musieli zdawać egzaminy wstępne, podobnie jak w ubiegłych latach.

Poradnik dla maturzystów:

Na koniec jeszcze kilka rad dla wszystkich, którzy czują strach bądź niepewność przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości. Specjaliści radzą, aby:

1. Ćwiczyć przed egzaminem umiejętność przygotowania się do odpowiedzi na trzy pytania w ciągu dwudziestu minut.

2. Przed samym egzaminem koniecznie znaleźć dostateczną ilość czasu na relaks psychiczny i fizyczny.

3. Nie sprawdzać odpowiedzi na pytania, na które odpowiadali wcześniej inni - prawdopodobnie nie dostaniesz takiego pytania.

4. Bardzo uważnie czytać pytania - często zdarza się, że spora część odpowiedzi zawarta jest w samym pytaniu.

5. Przed odpowiedzią przygotować sobie plan odpowiedzi, najlepiej w punktach.

6. Odpowiedź zaczynać od tematu, w którym czujesz się najpewniej.

7. Unikać sformułowań typu: "jak już powiedziałem", "jak wiadomo", "wydaje mi się", itp.

8. W czasie odpowiedzi nie bawić się długopisem i nie żuć gumy.

9. Jeśli poczuje się pustkę w głowie - wziąć kilka głębokich oddechów, a nawet głośno powiedzieć o tym, co się czuje.

10. Nigdy nie rezygnować z odpowiedzi, ani nie mówić, że czegoś się nie umie.

11. Uśmiechać się i patrzeć egzaminatorom w oczy.

Kalendarium maturalne:

15 kwietnia - zakończenie zajęć w klasach maturalnych
18 kwietnia - w szkołach rozpoczną się egzaminy ustne
4 maja - rozpoczną się egzaminy pisemne
10 maja - stara matura: pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego
11 maja - stara matura: pisemny egzamin dojrzałości z drugiego przedmiotu
12 maja - stara matura: pisemny egzamin dojrzałości z języka ojczystego (w szkołach lub oddziałach z ojczystym językiem nauczania mniejszości narodowej)
30 czerwca - ostateczny termin rozdania świadectw dojrzałości.

INTERIA.PL

Zobacz także