Nie żyje Joanna Chmielewska
Nie żyje Joanna Chmielewska, jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorka powieści kryminalnych. Miała 81 lat.
Jej książki odznaczają się zagmatwanym wątkiem sensacyjnym i humorem, zarysowanym w barwnych postaciach i niecodziennych sytuacjach, z jakimi zmuszeni są sobie radzić. Chmielewska była również autorką książek dla dzieci, poradników, a także słuchowisk.
Obecna na polskiej scenie literackiej od lat 60., napisała kilkadziesiąt powieści. Do najpopularniejszych należą: "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Krokodyl z kraju Karoliny", "Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna", "Romans wszech czasów", "Nawiedzony dom", "Całe zdanie nieboszczyka". We wrześniu ukazał się kolejny kryminał - "Zbrodnia w efekcie".
Podstawą książek Chmielewskiej jest wątek kryminalny, na którym oparta jest wartka fabuła, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, sytuacji komicznych i niezwykłych, często groteskowych.
Narratorką bywa często bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki. Komizm powieści Chmielewskiej wynika z niezwykłych sytuacji, jakie stają się udziałem roztrzepanej Joanny i jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji. Dzięki zastosowaniu niekonwencjonalnych, "kobiecych" metod prywatnego śledztwa Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży.
Każda nowa książka Joanny Chmielewskiej prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji - gdzie Chmielewska była uważana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 milionów.
Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.
Literackie marzenia
Joanna Chmielewska, której właściwe nazwisko brzmi Irena Barbara Kühn, z domu Becker, urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Jako dziecko wiele czytała i już w bardzo młodym wieku marzyła o napisaniu powieści.
Rodzina pragnęła, żeby przyszła pisarka została lekarzem, jednak Chmielewska wybrała architekturę - ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta.
Zmarła Joanna Chmielewska
Następnie pracowała między innymi w: Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa.
Debiut
Debiutowała w 1958 na łamach czasopisma "Kultura i Życie", jako prozaik. Następnie współpracowała z "Kulturą i Sztuką", pisząc artykuły na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku miał miejsce jej debiut książkowy - wydała powieść sensacyjną "Klin".
Od 1970 roku zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Jej książki tłumaczono na języki obce ponad sto razy, między innymi na rosyjski, czeski, słowacki i szwedzki. Została wyróżniona Asem Empiku, a w 2006 roku Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną za twórczość kryminalną.
Uwielbiana za nietuzinkową osobowość, Joanna Chmielewska często i chętnie podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami. Kochała konie, grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy. Była znawczynią i miłośniczką bursztynu.