Nie wierzcie, że lata nie będzie
"Tegoroczne lato ma być deszczowe i pochmurne", "Będzie zimno i burzowo", "W sierpniu czekają nas obfite opady deszczu i burze" - straszy prasa, ale nie warto jej wierzyć i rozpaczać, że tego roku lata nie będzie.
Zaplanowany urlop, wykupione noclegi, spakowany bagaż i tylko jedna myśl - żeby pogoda się udała. Jeśli wierzyć zapowiedziom prasy, to w tym roku na urlop najlepiej wyjechać pod koniec czerwca, bo tylko wtedy będzie słonecznie i ciepło. Natomiast lipiec, a zwłaszcza sierpień, mają być deszczowe i zimne. Temperatura w nocy ma się wahać od 7 do 12 st. C. Tyle tylko, że to nie musi wcale być prawda.
Co z tymi prognozami?
- Do takich długoterminowych prognoz pogody nie warto podchodzić poważnie - mówi w rozmowie z INTERIA.PL Ryszard Klejnowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. - Nikt, kto poważnie zajmuje się meteorologią, nie zdecyduje się na głoszenie trzy miesiące wcześniej teorii, że pogoda będzie brzydka, to są tylko spekulacje, bo nie ma żadnych udokumentowanych metod, które pozwalałyby przewidzieć pogodę z tak dużym wyprzedzeniem - dodaje. Według niego, rzetelne prognozy pogody obejmują najwyżej dwa tygodnie.
Klejnowski uspokaja, że na razie nic nie wskazuje na to, żeby pogoda tego lata była szczególnie zła. Zresztą - jak wynika z wieloletnich badań - lipiec jest miesiącem, w którym spada najwięcej deszczu w ciągu całego roku.
Prasa ostrzega
To nie pierwszy raz, kiedy gazety straszą prognozami pogody. I choć bywa w nich ziarno prawdy, to jednak zwykle są mocno przerysowane. Szczególnie celuje w tym dziennik "Fakt". Prognozę pogody opracowują dla niego specjaliści z Biura Prognoz Pro-GEM w Gdyni. W zeszłym roku prognozowali, że lato będzie rekordowo upalne, miało to być jedno z najcieplejszych lat w historii. Owszem, bywały rekordowo upalne dni, ale całe lato nie odbiegało zbytnio od normy.
"Fakt" ostrzegał także, że tegoroczny maj będzie wyjątkowo zimny. Do Polski miało nadciągnąć mroźne, arktyczne powietrze, a temperatura w dzień miała wynosić tylko 2 st. C. Owszem, jest chłodniej niż zwykle o tej porze roku, na szczęście jednak do 2 st. było daleko.
To jak będzie?
Niestety, o tym, jak tego lata w Polsce będzie, szybko się nie dowiemy. Strefa klimatyczna w której leży Polska jest kapryśna i lubi płatać figle, dlatego nie można powiedzieć, jak wygląda typowe polskie lato. Jak przypomina Ryszard Klejnowski, często latem w ciągu dnia jest ciepło, a nawet gorąco, a w nocy spadnie deszcze lub przejdzie burza.
Urlopowiczom, którzy chcą się przekonać, jak będzie w czasie wakacji, pozostaje śledzić telewizyjne prognozy pogody, które opracowują meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Warto też wypróbować inne sposoby na przepowiadanie pogody. Przede wszystkim trzeba uważnie obserwować przyrodę. Gdy słońce krwawo zachodzi, to znak, że będzie wiało. A kiedy będzie padać? Gdy na niebie pojawią się chmury cirrus albo zauważymy nisko latające jaskółki.
Dorota Bugajska