Reklama

Nauczycielskie "paski grozy". Media: Wypłaty znowu niższe

Po zmianach, jakie przyniósł Polski Ład, do części nauczycieli ponownie trafiły niższe wypłaty. Jak donoszą media, obniżenie wynagrodzeń miało dotknąć nadgodzin za styczeń oraz wynagrodzeń zasadniczych za luty.

"Łączne obciążenia z tytułu PIT i składek ZUS w przypadku nauczycieli, którzy dostawali pieniądze za nadgodziny za styczeń, potrafiły wynieść nawet 90 proc. wypłaty brutto. Osoba, która miała dostać wynagrodzenie ekstra w wysokości ok. 750 zł, otrzymała 16 zł" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polski Ład a "paski grozy" u nauczycieli

Jak podaje dziennik, do części nauczycieli ponownie trafiły niższe wypłaty: za styczeń za nadgodziny i wynagrodzenie zasadnicze za luty. Według "DGP" problem potwierdzają publikowane na forach internetowych paski wynagrodzeń, z których wynika, że od podstawy opodatkowania - wynoszącej ponad 1300 zł - zaliczki na podatek mogą wynieść nawet 678 zł.

Reklama

Łączne obciążenia z tytułu PIT i składek ZUS potrafiły wynieść nawet 90 proc. wypłaty brutto. "W konsekwencji osoba, która miała otrzymać dodatkowe wynagrodzenie brutto w wysokości ok. 750 zł, otrzymała 16 zł "- czytamy w gazecie.

Polski Ład. Skąd obniżki u nauczycieli?

Przynajmniej w części przypadków za problem może - zdaniem Grzegorza Ogórka, starszego menedżera w dziale doradztwa prawnopodatkowego PwC - odpowiadać system kadrowo-płacowy. "Wydaje się, że system płacowy naliczający wynagrodzenia nauczycielom, policzył zaliczki PIT podwójnie. W potrąceniu znalazła się suma zaliczek za 2022 r. oraz prawdopodobnie ta należna za 2021 r. (stąd błędnie pobrana zaliczka w wysokości 678 zł od podstawy nieco ponad 1300 zł - red.)" - zauważył ekspert PwC. 

Inna grupa nauczycieli, tych z wyższymi pensjami, mogła odczuć negatywne skutki przekroczenia górnego limitu ulgi dla klasy średniej. Po wypłacie w styczniu trzynastki i dodaniu pensji zasadniczej mogli przekroczyć górny limit ulgi (11 141 zł) i stracić do niej prawo w miesiącu otrzymania wynagrodzeń - przypuszcza dziennik.

"DGP" zwraca uwagę, że za zaniżenie pensji mogą również odpowiadać sami nauczyciele, którzy z obawy przed skomplikowanymi zasadami stosowania ulgi dla klasy średniej złożyli wnioski o jej niestosowanie.

Czytaj też w serwisie INTERIA BIZNES: Zarobki nauczycieli: Pożegnanie z podwyżkami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | nauczyciele | wypłaty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy