Na WOŚP: futbol, nurkowanie, punkowcy i raperzy
Wśród atrakcji XVIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w miastach woj. śląskiego znalazł się pokaz futbolu amerykańskiego mistrzów Polski AZS Silesia Miners na śniegu, nurkowanie z wrzuceniem datku do puszki na dnie basenu, a także koncerty gwiazd muzycznych scen alternatywnych.
Jednym z pierwszych wydarzeń tegorocznego finału Orkiestry na Śląsku był widowiskowy pokaz futbolu amerykańskiego w wykonaniu aktualnych mistrzów Polski tej dyscypliny AZS Silesia Miners. Na placu przed katowickim Spodkiem, wykorzystując padający obficie śnieg, sportowcy zaprezentowali swoją technikę i humor.
Częstochowskie centrum nurkowe Nautilus przygotowało na tamtejszym basenie KB możliwość nietypowego wsparcia Orkiestry. Symbolicznego "piątaka" można tam było wrzucić w akwalungu w asyście doświadczonych nurków do puszki ustawionej na dnie basenu. Główną koncertową sceną Orkiestry w tym mieście jest Plac Biegańskiego, gdzie wieczorem główną gwiazdą będzie Krzysztof K.A.S.A. Kasowski.
W innych głównych miastach tego województwa koncerty dadzą m.in. znani wykonawcy muzycznych scen alternatywnych - w Katowicach Konopians czy Cool Kids Of Death, w Gliwicach Abradab i Fahrben Lehre (w ostatnich dniach też Pablopavo i Peja), a w Sosnowcu Gaba Kulka.
Z Knurowa na warszawski finał WOŚP jak co roku przybiegła sztafeta biegowa. Kilkunastu maratończyków - biegających też z Knurowa na letnie Przystanki Woodstock - dotarło do Warszawy z atrakcjami do zlicytowania na rzecz WOŚP: medalem ze słynnego maratonu w Bostonie i dwuosobowym zaproszeniem do zwiedzenia kopalni "Knurów".
Na orkiestrowej aukcji można wylicytować wycieczkę do kopalni "Halemba-Wirek" w Rudzie Śląskiej. W ustalonym z dyrekcją zakładu terminie najwyżej 10-osobowa grupa przejdzie szkolenie BHP, zjedzie na dół kopalni i przejedzie podziemnym pociągiem, by zwiedzić m.in. prawdziwą ścianę wydobywczą wraz z przodkiem.
Wśród innych ciekawych przedmiotów licytacji z woj. śląskiego znalazł się symboliczny akt rocznej własności położonego w centrum Jaworzna nowego ronda o średnicy 40 metrów. Nabywca będzie mógł umieścić swoje nazwisko lub nazwę firmy na ustawionej tam tablicy z informacją, że rondo zostało zlicytowane podczas XVIII finału WOŚP.
Kapela Pieczarków podczas odbywających się w październiku w Żywcu corocznych imprez Oscypek Fest przygotowuje na rzecz WOŚP coraz to większe i cięższe oscypki. Wystawiony w tym roku na internetową aukcję "Ser Gigant" - zrobiony tradycyjna metodą pasterską ze 170 litrów mleka - jest uwędzony i waży ponad 15 kg. Pieczarkowie życzliwie wskazują, że ich oscypek najlepiej nadaje się na wystawę jako eksponat.
Właściciel zlikwidowanego niedawno - działającego przez niespełna rok - katowickiego muzeum Hansa Klossa przekazał na rzecz Orkiestry dwa kluczowe eksponaty ekspozycji. To naturalnej wielkości figury Hermanna Brunnera, który z pistoletu mierzy do Klossa.
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wystawiło natomiast na aukcję przejazd dowolnie wybranym odcinkiem najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie, między Bytomiem a Zabytkową Kopalnią w Reptach. Podróż odbędzie się zabytkową, reprezentacyjną salonką Asxh 001 z 1912 r.; będzie też można pod nadzorem maszynisty poprowadzić najpotężniejszą na wąskim torze lokomotywę spalinowej Lxd2 z silnikiem Maybacha o pojemności 30 litrów.
INTERIA.PL/PAP