Kościół - rewolucje
Polski Episkopat przygotował program kształcenia tak zwanych diakonów stałych, czyli osób, które mają zastąpić księży w niektórych czynnościach. Żonaci mężczyźni będą mogli głosić kazania, chrzcić czy udzielać ślubów.
Aby zostać diakonem, trzeba przejść szkolenie teologiczne i - uwaga - otrzymać pisemną zgodę żony. Co na to wierni? Tradycja i kultura w Polsce nie pozwoli na to - tak mówi większość Polaków:
We Francji liczba diakonów wzrosła w ostatnich latach trzykrotnie. W 1990 roku było ich tylko 600, dziś już 2000, a co roku przybywa ok. 100 nowych. - To ciągle za mało - mówią francuscy biskupi, bo księży i diakonów brakuje w blisko 3/4 parafiach w kraju. W Paryżu jest około 100 diakonów, jednak statystycznie najwięcej jest ich w małych miejscowościach, bo tam ze znalezieniem księdza jest czasami bardzo ciężko.
Nowe idzie nie tylko w Kościele katolickim, także w polskim Kościele protestanckim. Pół roku temu w Kościele ewangelicko-reformowanym pastorem została pierwsza kobieta w Polsce. Wiera Jelinek mieszka w Zelowie pod Łodzią. Jest żoną, matką dwójki dzieci i... wikariuszem swojego męża, także pastora. Rodzinę Wiery Jelinek w podłódzkim Zelowie odwiedził reporter RNF Marcin Wąsiewicz. Posłuchaj: