Koncesja na UMTS podpisana
Minister łączności Tomasz Szyszko podpisał dziś koncesje na UMTS, czyli telefonię trzeciej generacji, trzem dotychczasowym operatorom telefonii komórkowej.
Pierwotnie resort planował przyznać do pięciu licencji, ale nie było aż tylu chętnych. - Pomimo wielu trudności doszło do rozstrzygnięcia tak ważnej sprawy dla Polski i polskiej gospodarki jaką jest UMTS - powiedział Szyszko podczas uroczystości wręczenia koncesji.
2 grudnia w przetargu na cztery koncesje UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), oferty złożyli tylko trzej operatorzy GSM. Cztery dni później Ministerstwo Łączności zdecydowało się na unieważnienie przetargu i rozszerzenie tym firmom licencji GSM o UMTS. Przetarg na czwartą koncesję odbędzie się w 2002 roku, gdyż nowe prawo telekomunikacyjne zabrania przyznawania koncesji w 2001 roku. Niezadowoleni z tego obrotu sprawy są operatorzy, którzy wcześniej wycofali się z przetargu. Przedstawiciele Netii zapowiedzieli, że jeżeli Ministerstwo Łączności nie uzna wniosku tej firmy o przerwanie procesu rozszerzania licencji operatorów GSM o UMTS, to odwoła się do NSA. Minister jednak już dziś zapewnił, że w tej sprawie jego odpowiedź na pewno będzie negatywna.
Trzecia generacja telefonii komórkowej, która ma być dostępna już w styczniu 2003 roku, umożliwi przesyłanie większej liczby danych, wyświetlanie filmów wideo, zapewni także stały dostęp do poczty elektronicznej i skomplikowanych usług bankowych.
Operatorzy zapłacą za koncesje UMTS po 650 mln euro. W ciągu siedmiu dni od otrzymania koncesji muszą wpłacić ratę w wysokości 10 mln euro. W przyszłym roku zapłacą po 250 mln euro. Pozostała część opłaty będzie rozłożona na raty w ciągu 18 lat. W przyszłym roku wpływy do budżetu z koncesji wyniosą 750 mln euro, a w ciągu następnych 18 lat dojdą do 2 mld euro.