Kazimierz Ujazdowski w "Rz" broni i chwali Donalda Tuska
"W interesie Polski nie jest zmiana szefa Rady Europejskiej. (...) Tusk prowadzi Radę Europejską, unikając błędów wielu polityków europejskich. W interesie Polski jest utrzymanie polskiego polityka na tym stanowisku" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski.
"Tusk okazuje szacunek dla państw i realizm, kładąc nacisk na ochronę granic zewnętrznych" - przyznaje Ujazdowski.
Europoseł PiS skomentował także w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem postulaty, by Donald Tusk podał się do dymisji za Brexit. Ujazdowski uważa, że Tusk nie powinien ponosić za niego odpowiedzialności.
"Działa w sprawie Wielkiej Brytanii z należytą starannością, doprowadzając do korzystnej dla Wielkiej Brytanii umowy z UE" - stwierdził Kazimierz Ujazdowski.
Zapytany o to, kto w takim razie ponosi winę za decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, odpowiada: "Jeśli ktoś jest odpowiedzialny po stronie instytucji, to Juncker i Schulz". Zdaniem europosła PiS, "demonstrują protekcjonalny stosunek do państw członkowskich".
Ujazdowski obarcza winą za Brexit także Brytyjczyków i Davida Camerona. Według Ujazdowskiego, były premier Wielkiej Brytanii pokazał, "jak fatalnie kończy się uzależnianie polityki zagranicznej od rywalizacji wewnętrznej".
Pochwała Donalda Tuska
Oceniając Donalda Tuska jako szefa RE, podkreśla, że "PO zbyt często zaniżała aspiracje i uchylała się od odpowiedzialności".
Zdaniem Ujazdowskiego, Tusk prowadzi jednak Radę Europejską, "unikając błędów wielu polityków europejskich".
Europoseł PiS zaznacza, że "polityka polska powinna grać na kilku fortepianach i sumować aktywa personalne, których nie mamy w nadmiarze".
Kompromis ws. TK i wypowiedź Baracka Obamy
Zapytany o wypowiedź Baracka Obamy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, odpowiada, że odebrał ją "ze smutkiem, jako zły koszt niepodjęcia działań na rzecz kompromisu ws. TK".
"Za uzdrowieniem TK przemawia nie opinia międzynarodowa, lecz dobro RP. Niezależny sąd konstytucyjny to standard dobrze funkcjonującego państwa ze względu na równowagę ustrojową i ochronę praw jednostki" - dodaje Kazimierz Ujazdowski w rozmowie z "Rz".
Uzdrowienie Trybunału
Na początku marca Ujazdowski na łamach "Rzeczpospolitej" przedstawił autorski plan na zażegnanie kryzysu wokół TK. Zachęcał także do opublikowania ostatniego orzeczenia TK i rozpoczęcia - z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy - prac nad stworzeniem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
"Są takie momenty, w których trzeba podnieść z ziemi skarb w postaci dobra RP, upuszczony w konflikcie, i powiedzieć, na czym on polega. Zachęcam do opublikowania orzeczenia TK, bo w przypadku nieopublikowania mamy do czynienia z rozdartym porządkiem prawnym" - mówił europoseł PiS w marcu w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" RMF FM.
Po czterech miesiącach, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, Ujazdowski mówi, że "gdyby jego propozycja została wdrożona, uniknęlibyśmy zainteresowania opinii międzynarodowej".
Jak podkreśla, dziś sprawa TK "jest ciężarem, który ogranicza możliwości polskiej polityki zagranicznej".
Więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".