Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Jesienią ustawa o sieci szpitali

Jesienią przedstawimy ustawę, która pozwoli na zamianę długów krótkoterminowych na długoterminowe rozłożone na 15-20 lat - zapowiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa.

/Agencja SE/East News

Jak wyjaśnił, będzie to system oparty na obligacjach. - Będzie gwarancja Skarbu Państwa na pięć miliardów zł - dodał i podkreślił, że warunkiem przekształcenia zadłużenia szpitala będzie taka restrukturyzacja placówki, która nie pozwoli na dalsze zadłużanie.

Szef resortu zdrowia, który w środę wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami władz wszystkich województw, zaznaczył, że pilotaż ustawy o sieci szpitali w woj. pomorskim pokazał, iż ta ustawa jest "bezwzględnie konieczna". Na spotkaniu przedstawiono wyniki tego pilotażu.

, ustawa o sieci szpitali "zmusza do tego, aby w każdym województwie ocenić, jakie są rzeczywiste potrzeby zdrowotne i jak mają być realizowane". Dodał, że władze Pomorza po pilotażu zaproponowały, aby zmienić nazwę tej ustawy na ustawę o jakości i wyrównywaniu dostępu do świadczeń szpitalnych, co - według Religi - oddawałoby jej sens.

Religa zapowiedział, że są regiony, w których będą budowane nowe placówki oraz takie, gdzie jest zbyt dużo szpitali i niektóre oddziały lub placówki będą musiały być zamknięte, jak np. na Górnym Śląsku. Według ministra, w tym właśnie regionie jest za dużo niewykorzystanych "łóżek ostrych" (przypadki nagłe).

Jak zapewnił Religa, ustawa daje trzy lata na przeprowadzenie przekształceń i podniesienie jakości świadczonych usług, np. wybudowanie nowych budynków. W tym czasie pracownicy zamykanych oddziałów będą mieli czas na znalezienie nowej pracy.

Dyrektor departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Piotr Warczyński zapowiedział, że potrzebne będą zmiany rozporządzeń do ustawy dotyczące monitoringu jakości oraz monitoringu finansów, ponieważ "trzeba obniżyć w nieznaczny sposób kryterium wejścia szpitali do sieci". Religa dodał, że organizacja sieci szpitali to proces ciągły więc kryteria będą się zmieniać.

Według Religi, organizacja sieci będzie wymagać zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną.

Ponadto minister zaznaczył, że jeśli lekarze chcą zarabiać tyle, co ich koledzy na Zachodzie, to powinni tak samo pracować. Jego zdaniem, tworzenie sieci szpitali powinno zintensyfikować ich pracę.

Wojewoda pomorski Piotr Karczewski poinformował, że pilotaż pokazał, iż żaden szpital w województwie nie powinien być zlikwidowany, a potrzebne są jedynie pewne konsolidacje oddziałów.

Religa odniósł się także do doniesień "Rzeczpospolitej", że coraz więcej lekarzy składa pozwy przeciwko szpitalom, walcząc o wynagrodzenia za nadgodziny. Minister zapewnił, że nie zagraża to systemowi ochrony zdrowia, a może być zagrożeniem jedynie dla konkretnych placówek. - Naszym obowiązkiem jest przestrzeganie prawa(...), jeżeli jest takie prawo, to należy zwrócić lekarzom to, co im się należy - powiedział minister.

Obecnie projekt ustawy o sieci szpitali trafił do parlamentu. Według kryteriów, ogłoszonych w listopadzie ub. roku przez resort zdrowia, sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Wśród innych kryteriów, które będą musiały spełniać placówki, wymieniono: uczestnictwo w systemie kształcenia kadr medycznych, realizowanie zadań wynikających z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, wykonywanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych i standardów medycznych, wykonywanie zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Ważna będzie kondycja finansowa szpitali.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W Polsce istnieje prawie 800 szpitali, w tym ponad 600 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). Jest 208 placówek z liczbą łóżek do 150. 144 szpitale mają do 250 łóżek, a 90 placówek - więcej niż 500. Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 - samorządy powiatowe, a dla 00 - województwa. 58 placówek ma innych założycieli.

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także