Grób Pański na Jasnej Górze
Grób Pański w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie nawiązuje do tegorocznego hasła duszpasterskiego "Otoczmy troską życie" - poinformowali gospodarze sanktuarium ojcowie paulini.
- Odzwierciedleniem tej idei jest monstrancja - dar kobiet polskich na Drugi Kongres Eucharystyczny. Symbolizuje ona życie. Ten pierwiastek życia jest bardzo mocno zaakcentowany, ponieważ monstrancja przypomina swoim kształtem łono kobiety - powiedział współautor wystroju o. Stanisław Rudziński.
- Miejsce, gdzie jest umieszczana hostia, ma kształt kuli. To jest ważny symbol, bo Jezus jako Syn Boży, odwieczne Słowo Ojca przyjął ludzką naturę w łonie Dziewicy Maryi. I to jest wyobrażone w tej monstrancji - dodał.
- Monstrancja jest nawiązaniem do samych początków: Chrystus też począł się jako człowiek. Był embrionem tak, jak każdy z nas - podkreślił jasnogórski dekorator br. Łukasz Szeremeta.
Na tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego składają się też trzy krzyże, które nawiązują do męki Pana Jezusa na Golgocie. Dwa z nich symbolizują krzyże, na których ukrzyżowano dwóch łotrów; w centrum stoi krzyż Chrystusa z przewieszonym białym materiałem.
Figura Pana Jezusa spoczywa w półotwartej trumnie; obok głowy zmarłego umieszczono lustro i słowa "Czy już zmartwychwstałeś ze swojego grzechu?".
Przy Grobie Pańskim stanęli na straży wartownicy.
Mieszkańcy Częstochowy i przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mogą wraz z paulinami czuwać w modlitewnym skupieniu przy grobie Chrystusa przez całą noc. Dekoracja Grobu Pańskiego pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do wyruszenia procesji rezurekcyjnej o godz. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Tuż po wyruszeniu procesji z kaplicy, dekoracja zostanie rozebrana.
Od rana na Jasnej Górze trwa też święcenie pokarmów. W bazylice jasnogórskiej koszyczki z potrawami święcą bracia klerycy Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów na Skałce w Krakowie.
INTERIA.PL/PAP