Górnicy mogą się przekwalifikować
Około 4 tysięcy byłych górników będzie mogło skorzystać z programu przekwalifikowań finansowanych z programu Phare Inicjatywa II. Ogólny koszt szkoleń wyniesie 2,4 mln euro. Pierwsze kursy rozpoczęły się wraz z początkiem tego miesiąca. Górnicy uczestniczą w nich bezpłatnie.
W ubiegłym roku z podobnego programu, którego budżet sięgnął prawie 1 mln euro, skorzystało ok. 1,9 tys. byłych pracowników kopalń. W ciągu trzech miesięcy od zakończenia zajęć ponad połowa kursantów podjęła pracę poza górnictwem. Z obecnego programu będą mogli skorzystać pracownicy kopalń przebywający na zasiłku socjalnym, przewidziani do zwolnienia w ciągu 6 miesięcy lub będący w okresie ustawowego wypowiedzenia umowy o pracę oraz co jest nowością, również ci, którzy odeszli z kopalń po 1 stycznia 1999 roku (np. biorąc jednorazowe odprawy pieniężne), ale dotychczas nie znaleźli pracy.
Oferta kursów jest bogata - w ciągu dwóch miesięcy trwania naboru pracownicy kopalń i bezrobotni górnicy wybrali blisko sto rodzajów kursów. Szkolenia przygotowują do zawodów, na które jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy. Zajęcia odbywają się w kilkunastu miastach na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.
W wyniku rozpoczętej w połowie 1998 roku reformy górnictwa z kopalń odeszło dotychczas ponad 90 tys. osób. Przeszło dwie trzecie spośród odchodzących skorzystało z osłon, zawartych w tzw. górniczym pakiecie socjalnym - odpraw pieniężnych, 5-letnich urlopów przedemerytalnych i zasiłków na przekwalifikowanie.