Gombrowicz i kultura żydowska w ramach Nocy Muzeów w Radomiu
Dwa dni świętować mogą Noc Muzeów mieszkańcy Radomia. W piątek w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia będzie można m.in. lepiej poznać twórczość znanego pisarza. W sobotę w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się Żydowska Noc Muzealna.
Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza towarzyszyć będzie czytanie twórczości patrona placówki oraz koncert Mariusza Lubomskiego.
Fragmenty "Pornografii" zaprezentuje aktor Adam Ferency, odtwórca roli Witolda w opartym na tej powieści filmie Jakuba Kolskiego. Artysta będzie też gościem kolejnego spotkania z cyklu "Twarze i gęby", które cyklicznie organizuje Muzeum Witolda Gombrowicza.
W trakcie Nocy Muzeów będzie też można zwiedzić stałą wystawę poświęconą Gombrowiczowi. Znalazły się na niej listy, rękopisy i dokumenty należące do Witolda Gombrowicza, a także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Przekazała je m.in. żona pisarza Rita Gombrowicz. Są wśród nich krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania, dwa ulubione fotele pisarza oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji.
Z kolei w sobotę w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbędzie się noc muzealna poświęcona kulturze żydowskiej. Tło imprezy stanowić mają wystawy: "Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy" z Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz "Ściana Płaczu" - wystawa fotograficzna, udostępniona przez Ambasadę Izraela w Warszawie. Będzie też można zobaczyć wycinanki żydowskie autorstwa krakowskiej artystki Marty Gołąb.
W trakcie imprezy odbędzie się pokaz filmu z 1939 r. o Żydach radomskich, koncert muzyki klezmerskiej, warsztaty kaligrafii żydowskiej i nauka tańców żydowskich. Organizatorzy zaplanowali także m.in. pokaz stołu szabasowego i degustację potraw żydowskich.
W czasie Nocy Muzeów wszystkie wystawy i pracownia konserwatorska w radomskim muzeum zostaną udostępnione zwiedzającym. Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się stała wystawa twórczości jednego z najwybitniejszych polskich symbolistów, Jacka Malczewskiego. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z chimerą" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.