Dofinansowanie pracy niepełnosprawnych
Wszyscy pracodawcy zatrudniający osobę niepełnosprawną, będą otrzymali dofinansowanie do wynagrodzeń i składek na ZUS. Takie zmiany od 1 stycznia 2004 r. przewiduje przyjęty dzisiaj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Zmieniają się zasady funkcjonowania zakładów pracy chronionej i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 2004 r. państwo nie będzie zwracało podatku VAT tego typu zakładom, a PFRON zostanie zdecentralizowany. W ten sposób rząd zmienił ustawę o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
- Pomoc w większym stopniu powinna trafiać do konkretnych osób niepełnosprawnych, a w mniejszym poprawiać wynik finansowy przedsiębiorstwa - tłumaczyła wiceminister pracy Jolanta Banach.
Dziś państwo zwraca podatek VAT tym zakładom, które zatrudniają niepełnosprawnych. Zamiast tego, rząd chce wprowadzić dofinansowanie do pensji pracowników niepełnosprawnych. Ich wysokość będzie zależeć od stopnia niepełnosprawności pracownika. Ponadto będzie refundowana część składek na ubezpieczenie społeczne.
Banach zapowiedziała także dalszą decentralizację PFRON-u. Więcej pieniędzy trafi do samorządów, który przejmie też takie zadania, jak fakultatywna pomoc niepełnosprawnym. PFRON-u ma zachować jedynie do 10 proc., środków na wyrównywanie szans w poszczególnych regionach i współfinansowanie unijnych programów pomocowych. Według Banach, nie ma sensu całkowita likwidacja PFRON-u, bowiem musi istnieć jakaś instytucja, która będzie zbierała środki na pomoc niepełnosprawnym.
RMF/PAP