Cmentarz Wolski w Warszawie
Mogiły setek obrońców Warszawy z 1939 roku znajdują się na Cmentarzu Wolskim w Warszawie. Pierwszy rzymskokatolicki cmentarz powstał na Woli jeszcze przed wybuchem Powstania Listopadowego i należał do parafii św. Wawrzyńca.
Po klęsce zrywu w 1831 roku świątynię przekształcono w cerkiew, a sam cmentarz przeznaczono dla ludności prawosławnej. W niedługim jednak czasie przywrócono parafię rzymskokatolicką, a jej siedzibą stał się kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
W pobliżu parafii na terenach tzw. księżej wólki (stąd nazwa cmentarza) powstał w 1854 roku cmentarz parafialny, który miał być przeznaczony dla miejscowej, zwykle ubogiej ludności. Z czasem zaczął być nazywany Cmentarzem Wolskim, a jego powierzchnia była systematycznie powiększana. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku liczyła już 9,1 ha.
Podczas II wojny światowej na cmentarzu spoczęły setki obrońców Warszawy z 1939 roku. Po wojnie, na początku lat 60., na terenie nekropolii zbudowano kościół pw. św. Grzegorza Wielkiego.
Obecnie Cmentarz Wolski ma powierzchnię 12 hektarów. Wśród pochowanych tam osób są m.in. aktorzy Wojciech Alaborski, Barbara Rachwalska i Wiesław Drzewicz, dziennikarz Wiktor Borowski oraz prawnik i profesor Uniwersytetu Warszawskiego Alfred Kaftal.
Obok Cmentarza Wolskiego znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy z pomnikiem Polegli Niepokonani. W pobliżu są również Cmentarz Prawosławny, Cmentarz Karaimski i Cmentarz Mariawicki.