Cisza i setki zniczy. Tak wyglądają cmentarze po zmroku
Obchodzone 1 listopada święto Wszystkich Świętych to w polskiej tradycji dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Nagrobki zmarłych dekorowane są kwiatami i zniczami. Dzięki palącym się lampkom, po zmroku nekropolie wyglądają wyjątkowo majestatycznie.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w rocznicę śmierci.
W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, ale dopiero w roku 741 roku, za sprawą papieża Grzegorza III, pojawiła się data obchodów 1 listopada.
Dopiero w 1970 roku zmieniono oficjalnie definicję tego święta, tak aby "obejmowało nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół".
Rozświetlone cmentarze nocą
Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.
Dzięki palącym się lampkom, po zmroku nekropolie wyglądają wyjątkowo majestatycznie i robią niesamowite wrażenie.
Cmentarz Centralnym w Szczecinie:
Cmentarz św. Rodziny we Wrocławiu:
Cmentarz Parafialny na Służewie w Warszawie:
Cmentarz na Rossie w Wilnie:
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!