Bp. Pieronek: Radio Maryja przekracza normy
Zdaniem biskupa Tadeusz Pieronka, prowadzone przez księży Radio Maryja angażuje w uprawianie polityki także hierarchię kościelną i część duchowieństwa, przekraczając tym samym granice dopuszczalne normami obowiązującymi w Kościele.
Biskup uczestniczy w dziennikarskiej konferencji "Kościół bez tajemnic", która w czwartek po południu rozpoczęła się Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska). W trzydniowym forum uczestniczy kilkudziesięciu dziennikarzy prasy, radia, telewizji z całej Polski. Patronat honorowy nad konferencją objął rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, a medialny - Polska Agencja Prasowa i Radio Plus.
Według bpa Pieronka, głównym zarzutem wobec Radia Maryja jest to, że "chce ono być głosem Kościoła, będąc organem partyjnym (...), prowadzonym przez księży". - Jest to odejście od powszechności misji Kościoła - podkreślił duchowny.
Według niego, granicami wkraczania Kościoła w politykę są etyka, prawda, uczciwość, kultura i wszystkich tych cech katolicy mają prawo wymagać od Radia Maryja. Jeśli kapłan uwikła się w politykę i wesprze jakieś ugrupowanie, to zatraci cechę powszechności przesłania ewangelicznego. - Księża mogą mieć różne poglądy polityczne (...), ale nie mogą być stręczycielami politycznymi, zarówno w wypowiedziach oficjalnych, jak i w kazaniach, bo naruszają zasadę służebności Kościoła - mówił biskup Pieronek.
Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski akcentował, że politycy powinni powstrzymywać się od komentowania nominacji kadrowych w Kościele, bo nie taka jest ich rola. Wicemarszałek odmówił komentowania nominacji abp. Sławoja Głódzia na metropolitę gdańskiego, także biskup Pieronek nie zabrał głosu w tej sprawie.
Głównym celem warsztatów jest przygotowanie dziennikarzy do lepszego zrozumienia istoty i misji Kościoła. Rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal uważa, że bez właściwego zrozumienia posłannictwa Kościoła trudno jest mediom pisać w sposób merytoryczny o Kościele i jego problemach. Podkreślił, że warsztaty mają też ułatwić dziennikarzom orientację w strukturze, języku i hierarchii Kościoła.
Jak podkreślił ks. Krochmal, warsztaty dziennikarskie mają być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych zjawisk nie tylko w życiu społecznym, ale także w życiu Kościoła. Z drugiej strony mają się przyczynić do integracji środowiska dziennikarskiego.
INTERIA.PL/PAP