Amputacja zamiast leczenia
NFZ wyżej wycenił amputację tzw. stopy cukrzycowej niż jej leczenie. Lekarze obawiają się, że nikomu nie będzie się chciało prowadzić długiej i skomplikowanej terapii, skoro bardziej opłacalna jest amputacja.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie widzi nic dziwnego, że amputacja jest wyceniona wyżej niż skomplikowane leczenie. - Jeśli patrzymy na to z punktu wiedzenia jednorazowego wydatku, to tak - to droższe jest to leczenie chirurgiczne. Ale od strony medycznej to wygląda zupełnie inaczej - tłumaczy Renata Furman, rzeczniczka NFZ. Leczenie "stopy cukrzycowej" - jak dodaje - trwa najczęściej kilka lat i dlatego szpital może na nim zarobić.
Tę argumentację lekarze znają już na pamięć. Bezskutecznie starają się udowodnić urzędnikom, że NFZ nie ma racji. Sam pobyt tego chorego to jest średnio 50 dni. Proszę policzyć 50 razy 250 złotych. - To sam pobyt - mówi prof. Waldemar Karnafel. A do tego trzeba doliczyć antybiotyk (o. 2 tys. zł); razem wychodzi ok. 10 tys. złotych. NFZ za leczenie daje jedynie 1/3 tej sumy.
"Stopa cukrzycowa" to bardzo ciężkie i częste powikłanie w cukrzycy. Cierpi na nią około 10 proc. z około 2 mln chorych Polaków.