Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Decyzje ustne, brak podpisów. Wyniki kontroli posłanek Lewicy w KPRM

Brak stosownych podpisów i wskazywania osób odpowiedzialnych, przekazywanie poleceń służbowych ustnie - to niektóre z wyników kontroli Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kontrola dotyczyła realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Na zarzuty zareagował rzecznik rządu Piotr Müller.

Posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas konferencji prasowej
Posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas konferencji prasowej/PAP/Wojciech Olkuśnik/PAP

Posłanki Lewicy - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Małgorzata Prokop-Paczkowska - przeprowadziły w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kontrolę poselską w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień.

Po tej kontroli Dziemianowicz-Bąk na konferencji prasowej w Sejmie podkreśliła, że szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk "niczego nie koordynuje, o niczym nie decyduje, przede wszystkim niczego nie podpisuje".

- Widać wyraźnie, że głównym celem rządu PiS, jeżeli chodzi o Narodowy Program Szczepień, bynajmniej nie jest szybkie, sprawne zaszczepienie jak największej liczby Polek i Polaków. Tym celem jest niepozostawienie żadnego śladu tego, jak Narodowy Program Szczepień jest realizowany - powiedział posłanka Lewicy.

Wyniki kontroli: Brak protokołów i nagrań

Według niej posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie są protokołowane, a polecenia służbowe, decyzje wykonawcze dotyczące otwierania systemu szczepień dla kolejnych grup przekazywane są ustnie. Podkreśliła też, że nie ma nagrań z posiedzeń zespołu kryzysowego, ani listy jego uczestników.

- Nie ma żadnych dokumentów, które wskazywałyby, kto jest odpowiedzialny za podejmowanie kolejnych decyzji takich jak decyzja o uruchomieniu szczepień dla osób 40 plus - zauważyła Dziemianowicz-Bąk.

- To porażające, że najważniejszy program, jaki od lat realizuje Polska, nasza największa broń w walce z pandemią jest realizowana na tzw. gębę - mówiła posłanka. - Nie wiadomo, czy ta gęba ma twarz ministra Dworczyka czy ministra Niedzielskiego - wskazała.

Prokop-Paczkowska: Jako Lewica apelujemy o jawność

Dziemianowicz-Bąk oceniła, że Dworczyk nie chce brać odpowiedzialności za to, za co powinien brać odpowiedzialność jako pełnomocnik rządu ds. szczepień. Według posłanki Lewicy brak dokumentów nie pozwoli w przyszłości na ocenę przeprowadzenia przez rządzących programu szczepień.

- Nie ma odpowiedzialnych, nie ma śladów, nie ma podpisów, nie ma korespondencji, tego dowiedziałyśmy się podczas kontroli w KPRM - oświadczyła Dziemianowicz-Bąk.

Prokop-Paczkowska dodała, że spodziewała się przed wizytą w KPRM, że zostanie zarzucona toną dokumentów. - Tak się nie stało, w KPRM jest pustka - powiedziała posłanka. 

- Jeszcze raz jako Lewica apelujemy o jawność i transparentność decyzji naszego rządu - powiedziała Prokop-Paczkowska.

Rzecznik rządu odpowiada

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do zarzutów we wtorek na Twitterze. 

"Pani Poseł, w takim razie może przejdźmy przez to razem: 1. Pani nie rozróżnia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od zespołu roboczego koordynującego realizację programu szczepień" - podkreślił, zwracając się do Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. "Cóż... po ponad roku walki z COVID warto byłoby jednak tę wiedzę już posiadać" - dodał.

Jak podkreślił Müller, skład RZZK wynika z przepisów ustawy. Dodał, że na posiedzenia RZZK są zapraszane dodatkowe osoby z instytucji publicznych. "Oczywiście z posiedzeń RZZK tworzone są protokoły, ale... zapewne Pani poseł chodzi o Narodowy Program Szczepień i zespół urzędników realizujący praktyczne wdrożenie tego programu" - zauważył rzecznik rządu.

Dodał, że wdrożeniem programu szczepień nie zajmuje się wprost RZZK. Podkreślił, że robi to "grupa robocza", która "spotyka się kilka razy w tygodniu". "Także w niedziele - o godz. 20 w celu omówienia bieżącego dnia oraz zadań na kolejne dni" - podkreślił Müller.

"Grupa ma charakter wdrożeniowy i techniczny. W jej skład wchodzą osoby m.in. z takich instytucji jak KPRM, MZ, NFZ, RARS, CeZ, URPL, które następnie odpowiadają za wdrożenie działań w tych instytucjach" - wyjaśnił rzecznik rządu.

Michał Dworczyk: Powinniśmy działać jak jedna drużyna

We wtorek szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk zaapelował o niewykorzystywanie pandemii i Narodowego Programu Szczepień do bieżącej rozgrywki politycznej.

- Tutaj powinniśmy działać jak jedna drużyna, mamy wspólny cel, którym jest zaszczepienie możliwie największej części populacji, to jest jedyna droga, żeby zahamować pandemię - mówił minister.

Dziemianowicz-Bąk w "Graffiti": Mamy do czynienia z narodową loterią szczepionek/Polsat News/Polsat News
PAP

Zobacz także