Pierwsi ludzie pojawili się w południowej Afryce
Pierwsi ludzie pojawili się w południowej Afryce, nie zaś we wschodniej. Wskazują na to badania genetyczne, których wyniki opublikowano na łamach tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Społeczności łowiecko-zbierackie w południowej Afryce należą do najbardziej zróżnicowanych genetycznie. Zdaniem badaczy, to raczej w tym regionie należy ulokować "kolebkę ludzkości", nie zaś w Afryce wschodniej.
Amerykańsko-hiszpański zespół naukowców przeprowadził szeroko zakrojone badania genetyczne wśród wielu łowiecko-zbierackich populacji afrykańskich. Dzięki temu wyłonił się skomplikowany obraz zróżnicowanych genetycznie grup na obszarze całego kontynentu. Niestety, okazało się zarazem, że dzisiaj ta różnorodność zanika wraz z topnieniem liczebności tych wędrownych populacji.
Wyniki badań dowodzą, że najbardziej różnorodne genetycznie populacje wśród Afrykanów, to buszmeni namibijscy oraz Khomani, pigmeje Biaka ze środkowej Afryki i lud Sandawe z Tanzanii. Są to zatem najstarsze populacje Homo sapiens - podkreślają naukowcy.