Jemen: Ruiny starożytnego miasta z II wieku n.e.
Zespół rosyjskich archeologów odkrył na wyspie Sokotra pozostałości starożytnego miasta z II wieku n.e. - informuje serwis internetowy "Yemen News Agency". Odsłonięto m.in. ruiny domów i pozostałości ulic.
Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Hadibu na wyspie Sokotra. To największa z czterech wysp archipelagu o tej samej nazwie, należącego do Jemenu. Znajduje się on na Oceanie Indyjskim, około 350 kilometrów na południe od Półwyspu Arabskiego.
Rosyjska ekspedycja archeologiczna, prowadząca od czterech lat prace wykopaliskowe na Sokotrze, odkryła pozostałości miasta sprzed około 1800 lat, noszącego nazwę Khajlah.
Archeolodzy odsłonili ruiny domów mieszkalnych oraz pozostałości ulic, placów i innych budowli. Skala znaleziska wskazuje - zdaniem naukowców - że odkryte miasto pełniło rolę centrum administracyjnego, religijnego i kulturalnego dla mieszkańców całej wyspy.
W 2008 roku na stanowisku w okolicach miasta Hadibu rosyjscy naukowcy odkryli kamienne narzędzia z okresu kultury olduwajskiej - najstarszej kultury paleolitu - kiedy praludzie sprzed około 2 milionów lat wytwarzali pierwsze narzędzia z otoczaków.
Wyspy archipelagu Sokotra są odizolowane od innych lądów. W wyniku tego około jedna trzecia gatunków roślin występujących na Sokotrze nie rośnie w innych miejscach na Ziemi.
Jak wykazały badania przeprowadzone przez ekspertów z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu w Szkocji, wśród 825 gatunków roślin występujących na Sokotrze 307 to gatunki endemiczne.
Archipelag Sokotra został umieszczony w 2003 roku na liście rezerwatów biosfery UNESCO, a w 2008 roku jako obiekt przyrodniczy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.