Zmiana lekarza NFZ za opłatą. Przepisy są jednoznaczne

Oprac.: Anna Czowalla

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,7 tys.
Udostępnij

Prawo do zmiany lekarza POZ w większości przypadków przysługuje nam dwa razy w roku. Jeżeli jednak chcemy dokonać jej po raz trzeci i nie wynika to np. ze zmiany miejsca zamieszkania lub winy przychodni, to będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Kiedy musimy zapłacić za zmianę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i ile dokładnie wynosi opłata? Wyjaśniamy.

Przychodnia, zdj. ilustracyjne
Przychodnia, zdj. ilustracyjne MaxhopEast News

Jak wybrać lub zmienić lekarza POZ?

W sytuacji, w której doskwierają nam problemy zdrowotne zazwyczaj, udajemy się lekarza rodzinnego, specjalisty medycyny rodzinnej lub internisty pracującego w przychodni POZ. Jednak, aby móc korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, musimy być zapisani do konkretnego lekarza POZ. To samo dotyczy pielęgniarki i położnej POZ (dla kobiet). Możemy wybrać dowolną przychodnię, ponieważ nie obowiązuje rejonizacja.

Jak wybrać lub zmienić lekarza rodzinnego? Wystarczy wypełnić deklarację. Możemy to zrobić:

Zmiana lekarza najczęściej następuje w ciągu siedmiu dni, choć zależy to od trybu pracy przychodni. W praktyce zdarza się, że przychodnia akceptuje zmiany i wprowadza nowy wybór do systemu w ciągu trzech tygodni.

Jeżeli pacjentem jest osoba, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować lub jest całkowicie pozbawiona zdolności do podejmowania decyzji, deklarację wypełnia jej opiekun. Wówczas podpisany przez pacjenta wniosek w formie papierowej musi zostać dostarczony do wybranej placówki POZ. Jeśli pacjent nie może pisać, warto ustalić sposób potwierdzenia jego woli z osobą zarządzającą placówką.

NFZ podkreśla, że najlepiej, jeśli cała rodzina korzysta z tej samej przychodni POZ. Dzięki temu specjaliści będą mieli więcej informacji o całej rodzinie, co ułatwi leczenie i diagnozowanie niektórych chorób. Procedura zmiany lekarza POZ jest regulowana m.in. przez ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kiedy możemy zmienić lekarza POZ za darmo?

Pacjenci dwa razy w roku kalendarzowym mogą bezpłatnie zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ bez podania przyczyny. Dodatkowa darmowa zmiana jest możliwa w przypadku:

  • zmiany miejsca zamieszkania;
  • zaprzestania pracy przez wybranego wcześniej świadczeniodawcę;
  • zamknięcia wybranej przychodni;
  • ukończenia 18 lat;
  • innych przyczyn związanych z lekarzem lub przychodnią.

Jeśli chcemy zmienić lekarza POZ, możemy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Następie otwieramy zakładkę "Moje konto" i przechodzimy do sekcjo "Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)". W tym miejscu wybieramy placówkę oraz lekarza, pielęgniarkę lub położną, a następnie zatwierdzamy swój wybór. Po zmianie, dokumentacja pacjenta jest automatycznie przenoszona w systemie. Nowy lekarz ma dostęp do całej historii leczenia, w tym do wystawionych wcześniej recept.

Opłata za zmianę lekarza POZ. Kiedy jest konieczna i ile wynosi?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi systemu opieki zdrowotnej w Polsce, opłata za zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ jest wymagana, jeśli:

  • zmiana nie jest spowodowana zmianą miejsca zamieszkania pacjenta, zakończeniem pracy przez danego specjalistę, zamknięciem przychodni, osiągnięciem pełnoletności przez pacjenta lub inną przyczyną wynikającą z winy lekarza lub przychodni;
  • zmieniamy lekarza lub przychodnię po raz trzeci w roku kalendarzowym lub częściej

Każda trzecia i kolejna zmiana lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ w roku kalendarzowym kosztuje 80 zł.

Czy możemy korzystać z pomocy innego lekarza rodzinnego?

Zazwyczaj powinniśmy korzystać z usług lekarza, którego wybraliśmy, składając deklarację w przychodni POZ. Możemy jednak skorzystać z pomocy innego specjalisty, jeżeli jesteśmy pacjentami przychodni, w której pracuje kilku lekarzy, a nasz lekarz nie przyjmuje w danym dniu.

Warto również wiedzieć, że w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, pacjent może skorzystać z darmowej porady dowolnego lekarza POZ w miejscu swojego pobytu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Piotr Müller w "Graffiti": Donald Tusk to leń patentowany
      Piotr Müller w "Graffiti": Donald Tusk to leń patentowanyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na