Najdroższe jajka świata
Jajka Fabergé to niezwykły majstersztyk sztuki jubilerskiej. Było ich tylko 54. Wykonywane ze złota, zdobione szlachetnymi kamieniami, w środku skrywały niespodziankę. Ich twórcą był Peter Carl Fabergé.
Fabergé pochodził ze starej hugenockiej rodziny, która pod koniec XVII w. uciekając z Francji przed prześladowaniami religijnymi osiadła w Estonii, a później w Rosji. W 1842 roku w Sankt Petersburgu powstała ich pierwsza pracownia jubilerska.
Pierwsze słynne jajko powstało z okazji Wielkanocy w 1885 roku dla carskiej rodziny Romanowów. Car Aleksander III, ojciec Mikołaja II podarował go swojej żonie Marii Fiodorownie.
Publicznie po raz pierwszy trzy jajka pokazano w 1900 roku, na Wystawie Światowej w Paryżu. Od razu stały się nie tylko wielką sensacją wystawy, ale też, od tego momentu, znakiem firmowym Fabergé.
Rewolucja 1917 roku i upadek caratu, pociągnęły za sobą upadek "Domu Fabergé". Peter Carl wraz z rodziną uciekł z Rosji korzystając z pomocy zaprzyjaźnionych dyplomatów. Umarł we wrześniu 1920 roku w Lozannie.
Z 54 znanych jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało 46, lecz tylko 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą. Przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu, natomiast pozostałe rozproszone są po całym świecie, w prywatnych i państwowych kolekcjach.