PPK dla małżeństw: wspólne oszczędzanie na przyszłość
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, który zyskuje na popularności w Polsce, oferując pracownikom możliwość gromadzenia oszczędności na emeryturę. Dla małżeństw PPK staje się nie tylko narzędziem do zabezpieczenia finansowego, ale także sposobem na wspólne planowanie przyszłości. W artykule przyjrzymy się, jak małżonkowie mogą razem korzystać z PPK, jakie korzyści to niesie oraz na co warto zwrócić uwagę.
1. Wypłata na wkład własny
Program PPK umożliwia wypłatę środków na wkład własny do kredytu hipotecznego. Z możliwości sfinansowania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym z oszczędności zgromadzonych w PPK mogą skorzystać uczestnicy programu, którzy - w dniu złożenia wniosku do instytucji finansowej - nie ukończyli jeszcze 45 lat. Na ten cel mogą oni wypłacić jednorazowo do 100% środków zgromadzonych na rachunku PPK. Każdy z małżonków może wypłacić środki ze swojego rachunku PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Może to być kredyt na sfinansowanie tej samej inwestycji. Uczestnik PPK może wypłacić środki na wkład własny także w przypadku, gdy jest już właścicielem innej nieruchomości. Wypłacone środki uczestnik PPK ma obowiązek zwrócić na swój rachunek PPK, z którego nastąpiła wypłata, w terminie wskazanym w umowie z instytucją finansową, nie później jednak niż w ciągu 15 lat. Pracownicze Plany Kapitałowe są zatem znakomitym narzędziem dla młodych małżeństw, marzących o własnym M.
2. Wypłata z tytułu poważnego zachorowania
Uczestnik PPK, bez względu na wiek, może skorzystać z wypłaty do 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK w związku z poważnym zachorowaniem: swoim, małżonka lub dziecka. To oznacza, że uczestnik PPK może wypłacić na tej podstawie zarówno np. 5%, jak i 15%, nie więcej jednak niż 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK. Przy tym jako małżonka należy rozumieć osobę, z którą uczestnik PPK wstąpił w związek małżeński (mąż, żona); bez znaczenia jest to, czy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa czy nie.
Uczestnik PPK może skorzystać z wypłaty z rachunku PPK w razie poważnego zachorowania w każdym czasie. Dla skorzystania ze środków zgromadzonych na rachunku PPK, w przypadku poważnego zachorowania, nie ma znaczenia, czy poważnie zachorowanie zostało zdiagnozowane lub jego przyczyna powstała w okresie uczestnictwa w PPK czy wcześniej. Z wypłaty w razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może korzystać wielokrotnie, ale pod warunkiem, że poważne zachorowanie dotyczy różnych zdarzeń mieszczących się w katalogu "poważnego zachorowania". To oznacza, że ten sam uczestnik PPK może np. wypłacić 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w przypadku zdiagnozowania u niego jednej z jednostek chorobowych wskazanych w ustawie o PPK - pomimo, że wcześniej wypłacił już do 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK w związku ze zdiagnozowaniem u niego innej jednostki chorobowej z tego samego katalogu.
Warto też pamiętać, że wypłata z PPK w razie poważnego zachorowania nie jest związana z żadnymi kosztami dla uczestnika PPK. Instytucja finansowa nie pobiera żadnych opłat za realizację tej wypłaty. Uczestnik PPK nie zapłaci również podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie środków na ten cel. Warto zatem oszczędzać w PPK, by w trudnych chwilach, związanych z chorobą, mieć zabezpieczenie finansowe.
3. Wypłata w formie świadczenia małżeńskiego
Świadczenie małżeńskie to jedna z opcji wypłaty z PPK po ukończeniu 60 lat. To nic innego jak wspólny rachunek - połączenie rachunków obu małżonków w jeden rachunek małżeński. Pieniądze z tego rachunku będą wypłacane w 120 miesięcznych ratach. Do dyspozycji będzie cała zaoszczędzona kwota bez potrącenia podatku.
Z takiego rozwiązania uczestnik PPK może skorzystać tylko wtedy, gdy i uczestnik, i jego małżonek mają zawartą umowę o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową; gdy małżonek również ukończył 60 lat, a ponadto małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego. Żeby skorzystać z wypłaty w tej formie wystarczy złożyć do swojej instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków w formie świadczenia małżeńskiego. Taki wniosek można złożyć po ukończeniu 60 lat. Wniosek o wypłatę świadczenia małżeńskiego może dotyczyć tylko całości środków zgromadzonych na rachunkach PPK, wskazanych przez małżonków.
Nieprzewidziane sytuacje życiowe, takie jak choroba czy śmierć jednego z małżonków, mogą znacząco wpłynąć na stabilność finansową rodziny. Dlatego ważne jest, aby mieć plan awaryjny. Świadczenie małżeńskie pozwala na zachowanie dotychczasowych kwot wypłat nawet w chwili śmierci jednego z małżonków, bez konieczności postępowania spadkowego. Gdyby jednego z Was zabrakło, drugie nadal będzie otrzymywało ustalone świadczenie, aż do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku. Jeśli drugi z małżonków umrze przed wykorzystaniem pozostałej części środków z rachunku wspólnego to będą się one należały spadkobiercom: w pierwszej kolejności osobom wskazanym jako uprawionym do dziedziczenia, a jeśli takie osoby nie zostały wskazane, środki trafią do spadkobierców zgodnie z przepisami prawa.
Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią atrakcyjną opcję dla małżeństw pragnących zadbać o swoją przyszłość. Dzięki możliwościom, jakie daje oszczędzanie w PPK, pary mogą wspólnie kupić mieszkanie, zabezpieczyć dodatkowe środki na emeryturę, a także mieć poduszkę finansową w razie trudnych sytuacji życiowych czy choroby. Dzięki uzyskanej stabilności finansowej pary mogą cieszyć się sobą i życiem.