Integracja sensoryczna. Czy kurs online jest dobrym wyborem, aby zdobyć kwalifikacje?
Choć szkolenia z zakresu integracji sensorycznej odbywają się w Polsce od 1993 r., to głośno zrobiło się o niej dopiero kilka lat temu. To w efekcie zwiększyło zapotrzebowanie na specjalistów terapii SI. Integracja sensoryczna jest zdolnością do odbierania i interpretowania nie tylko bodźców zmysłowych (np. słuchu, zapachu czy dotyku), ale też informacji pochodzących z otoczenia i własnego ciała. Jej zaburzenia pojawiają się u coraz większej liczby dzieci. W takich sytuacjach pomocy szuka się u terapeuty SI. Czy warto wyspecjalizować się w integracji sensorycznej na kursie online?

Czy można zostać terapeutą integracji sensorycznej po kursie online?
Jak najbardziej. Najważniejsze, aby uzyskane kwalifikacje były zgodne z MEN. Potwierdzeniem pełnoprawności kwalifikacji jest zdanie egzaminu. W przypadku kursu SI przez internet odbywa się on nie online, a u ciebie w domu. Egzaminator przyjeżdża pod wskazany adres w ciągu 3-7 dni roboczych od zakończenia szkolenia, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku przekazuje ci do rąk dokumentację potwierdzającą zdobyte kwalifikacje. Jest ona honorowana nie tylko przez instytucje oświatowe, ale także przez inne placówki, w których prowadzi się terapię SI.
A co warto wiedzieć o samym szkoleniu z zakresu integracji sensorycznej? Kurs online trwa 270 godzin i obejmuje samą teorię (poza wspomnianym wcześniej egzaminem). Jest on w szczególności polecany terapeutom, logopedom, psychologom i rehabilitantom, ale nie tylko. Jako terapeuta integracji sensorycznej mogą pracować również pedagodzy i wychowawcy, pod warunkiem że zdobędą niezbędne kwalifikacje. Bez względu na wykonywany zawód - warunkiem przystąpienia do kursu jest zdobyte wcześniej wykształcenie wyższe.
Integracja sensoryczna - program kursu online
Integracja sensoryczna na kursie online to szkolenie, które w kompleksowy sposób przygotowuje uczestników do rozpoczęcia pracy na stanowisku terapeuty SI. Jego program został opracowany z uwzględnieniem wymogów Ministra Edukacji Narodowej. Wybierając e-learning jako formę kształcenia, możesz we własnym tempie realizować materiały, np. poświęcając więcej czasu na nowe zagadnienia i tylko odświeżając wiedzę z tematów, które masz już opanowane.
Co znajdziesz w programie kursu SI? Uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami z zakresu pedagogiki specjalnej, psychologii klinicznej i rozwojowej, rozwoju i zaburzeń układu ruchowego, budowy i funkcjonowania systemów sensorycznych, neurologicznych podstaw integracji sensorycznej czy anatomii i fizjologii ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Oprócz tego, aby przygotować cię do zostania terapeutą integracji sensorycznej, materiały obejmują również rodzaje i klasyfikacje zaburzeń SI, zastosowanie metody integracji, terapie wspierające, programowanie terapii integracji sensorycznej czy wykorzystanie SI w terapii logopedycznej, tyflopedagogice i oligofrenopedagogice.
Czy warto zdobywać kwalifikacje z integracji sensorycznej na kursie online?
Jak najbardziej. W wielu przypadkach jest to nawet o wiele lepsze rozwiązanie niż stacjonarne szkolenie SI. Dlaczego? Przede wszystkim masz dużą dowolność co do miejsca i czasu zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nie musisz uczęszczać na spotkania czy dojeżdżać do innego miasta. Zamiast tego możesz uczyć się w domu, tramwaju, w trakcie zagranicznej podróży i w każdym innym miejscu. Możesz robić to rano, wieczorami, w weekendy - ogromną zaletą kursu SI online jest możliwość realizowania go we własnym tempie.
Co więcej, szkolenie w formie online często oznacza też oszczędność pieniędzy - nie tylko bywa tańsze od swojego stacjonarnego odpowiednika, ale także nie wiąże się z ponoszeniem innych kosztów, takich jak nocleg czy dojazd. Nie musisz również inwestować w dodatkowe materiały, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się na platformie e-learningowej. Jeżeli chcesz zapisać się na kurs z zakresu integracji sensorycznej online, to warto zapoznać się z ofertą platformy dydaktycznej Epedagog.
Artykuł sponsorowany