Sidney Sheldon
W wieku 89 lat zmarł we wtorek w Rancho Mirage, w Kalifornii, Sidney Sheldon, jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich, autor wielu powieści, scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.
Jak poinformował jego wydawca Warren Cowan, Sheldon zmarł w wyniku komplikacji podczas zapalenia płuc.
Sidney Sheldon (właśc. Sidney Schechtel) urodził się 11 lutego 1917 r. w Chicago w rodzinie żydowskich emigrantów z Niemiec i Rosji. . Uczęszczał na uniwersytet Northwestern w Evanston, w stanie Illinois. Po okresie służby wojskowej podczas II wojny światowej zaczął pisać musicale, które były wystawiane na nowojorskim Broadwayu. Był też autorem scenariuszy filmowych dla wytwórni MGM i Paramount Pictures.
Pisaniem powieści zajął się dopiero po ukończeniu 50. roku życia. Jego pierwsza powieść była odrzucana przez pięć różnych wydawnictw, ale w końcu opublikowana odniosła wielki sukces. Krytyka uznała "Nagą twarz" za najlepszą sensacyjną książkę roku, a pisarz otrzymał za nią nagrodę im. Edgara Allana Poe.
Sheldon był laureatem prestiżowych Tony i Edgar Award i jedynym pisarzem uhonorowanym Oscarem. Według Księgi rekordów Guinnessa był najczęściej tłumaczonym autorem świata, chociaż jego książki nie były zaliczane przez krytykę do tzw. literatury wysokiej.
Najsławniejsze powieści Sheldona to m.in.: "Nieznajomy w lustrze", "Mistrzyni gry", "Gdy nadejdzie jutro", "Po drugiej stronie ciemności" i "Niebo się wali", która od roku utrzymuje się w czołówce na amerykańskich listach bestsellerów. Wydarzeniem stała się biografia pisarza "Po drugiej stronie mnie".
Sheldon był mistrzem tempa, napięcia i różnorodności. Wykorzystywał motywy sensacyjne, przygodowe i romantyczne, przetwarzając je w trzymające w napięciu opowieści o wielkich namiętnościach i dramatach. W jednym z wywiadów wyjaśniał, że stara się tak konstruować swoje powieści aby wciągnąć czytelnika i zmusić go do przeczytania kolejnego rozdziału.
Bohaterkami jego książek były bardzo często kobiety. "Lubię pisać o kobietach, które są utalentowane i energiczne, ale przede wszystkim zachowują ich kobiecość. Kobiety mają olbrzymią władzę - właśnie ich kobiecość ponieważ mężczyźni nie mogą się bez niej obejść" - powiedział kiedyś Sheldon.
INTERIA.PL/PAP