Zabytki techniki
Zabrze zaprasza na I Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Tras Podziemnych, 10, 11 i 12 września w zabrzańskiej hali MOSiR, przy ulicy Matejki 6. Codziennie od 9.00 do 18.00: koncerty, nagrody, degustacje, wystawcy z Polski, Hiszpanii, Francji, Kolumbii. Wstęp bezpłatny, a losowanie nagrody głównej codziennie o godzinie 17.00.
Zabrze na szlaku...
Bogate dziedzictwo kulturowe jest jednym z atutów miasta. Dzięki obiektom które mocno zaznaczają się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego staliśmy się atrakcyjnym miejscem dla turystów.
Ciągle rozwija się działalność Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO (www.kopalniaguido.pl). Jest to jedyna tego typu na świecie atrakcja turystyczna oceniana przez fachowców jako "perełka" tego Szlaku.
Turyści zjeżdżają klatką górniczą do kopalni na poziomy 170 m i 320 m, a ostatnio mogą uczestniczyć w pokazach imitujących podziemne wybuchy i wydarzeniach kulturalnych na poziomie 320 metrów w cyklu "Sztuka na poziomie" Od 15 lat wielką atrakcją Zabrza jest Skansen Górniczy Królowa Luiza (www.luiza.zabrze.pl) z unikatową, czynną, parową maszyną wyciągową, podziemnymi korytarzami, do których dowozi nas kolejka górnicza i uruchomioną podczas jubileuszu platformą widokową.
Muzeum Górnictwa Węglowego (www.muzeumgornictwa.pl) jedyne tego typu w Europie, jest kolejnym ważnym miejscem na Szlaku. Kilkadziesiąt tysięcy eksponatów udostępnianych w pięknym budynku dawnego Starostwa Powiatowego to wielki skarb. Natomiast Szyb Maciej zasłynął nie tylko z czynnej maszyny wyciągowej i wieży widokowej, ale także z krystalicznie czystej wody, z której korzystają turyści i mieszkańcy Zabrza.
Szyb jest częścią propozycji jaką oferuje Kopalnia Sztuki słynąca między innymi z koncertów organizowanych w dawnej markowni kopalni Ludwik przy ulicy Hagera (www.demex-zabrze.pl). Niesamowity Szlak Zabrzańskich Zabytków Techniki uzupełniają zachowane w niezmiennym kształcie XIX wieczne osiedla górnicze Borsiga, Ballestrema i Donnersmarcka ze stalowymi domami, piękną architekturą i zielenią.
Istotne są kolejne edycje międzynarodowych konferencji na temat dziedzictwa przemysłowego z udziałem największych autorytetów z całego świata, poszerzone w 2009 roku o Targi dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Jednym z efektów konferencji jest utworzenie przez Województwo Śląskie i Gminę Zabrze Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Centrum ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Turystyki (UNWTO), Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową oraz organizacjami i obiektami tego typu. Trwają prace nad kolejnym wielkim projektem zmierzającym do uruchomienia Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
Budowę tego niezwykłego podziemnego szlaku rozpoczęto w 1799 roku. Sztolnia odwadniała kopalnie i służyła do spławiania z podziemi na powierzchnię łodzi wypełnionych węglem, który następnie Kanałem Kłodnickim wędrował do Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Zabrzański odcinek Sztolni liczy kilka kilometrów i po oddaniu do użytku przyczyni się jeszcze bardziej do rozwoju tego rodzaju turystyki nie tylko miasta i regionu, ale także w skali globalnej.