Wystawa najlepszych rysunków satyrycznych 2013 r. w Muzeum Karykatury
Satyryczne rysunki poruszające kwestie kryzysu gospodarczego, OFE, gender, czy ustawy śmieciowej można zobaczyć na wystawie "Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2013" w stołecznym Muzeum Karykatury. Ekspozycja jest podsumowaniem II edycji konkursu na Rysunek Miesiąca.
"W sumie przez cały ubiegły rok nadesłano ponad 1,5 tys. rysunków blisko 280 artystów karykatury, zarówno znanych, jak i debiutujących w naszym konkursie" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury i pomysłodawca konkursu Zygmunt Zaradkiewicz.
To jedyny tego typu konkurs, w którym mogą uczestniczyć tylko prace wykonane odręcznie przez artystów, bez użycia nowoczesnych technik graficznych. "Recenzujemy jedynie prace powstałe przy użyciu pędzelka, piórka, ołówka lub innych tradycyjnych form graficznych. Oczywiście młodym artystom te techniki sprawiają nieco większy problem, ale jest to też dla nich szansa ponownego zapoznania się z narzędziami używanymi wcześniej" - powiedział Zaradkiewicz.
"Rysunek satyryczny to taki twór, który jest publikowany na ogół w prasie, jednak obecnie coraz mniej czasopism zamieszcza takie prace, dlatego coraz mniej rysowników ma szansę w ogóle zaistnieć. A mamy wiele talentów w tej dziedzinie i to było głównym powodem organizacji konkursu. Biorą w nim udział także doświadczeni artyści, co powoduje, że ci młodzi chcą się z nimi zmierzyć, a czasem nawet zwyciężyć. Sam pamiętam jak w 1972 r. zdobyłem Złotą Szpilkę pokonując samego Szymona Kobylińskiego. Wbiło wówczas mnie w dumę znalezienie się w tak szacownym towarzystwie. I takie sytuacje wydają się także zachęta do uczestnictwa w konkursie, który oczywiście jest kontynuowany. Już przyznaliśmy nagrodę za styczeń tego roku za rysunek poświęcony kwestii gender" - podkreślił dyrektor.
Główną nagrodę w tegorocznej edycji zdobył Zbigniew Woźniak, który otrzymał Rogaty Ołówek za pracę poświęconą tematyce ekologicznej pt. "Nowy las". "Tytułowy nowy las tworzą słupy elektrowni wiatrowych, po których wędrują różne zwierzęta leśne. To takie trochę ironiczne spojrzenie, dające możliwość zastanowienia się nad tym zagadnieniem. Drugą nagrodą uhonorowano rysunek Jacka Lanckorońskiego pt. +Pieskie życie+ ukazujący nędznie ubranego człowieka, z głową psa, któremu do kapelusza wrzucają nie pieniądze, lecz kości. To też rysunek, nad którego przesłaniem warto się zastanowić. Trzecią nagrodę otrzymał Waldemar Rukść za rysunek pt. +Ustawa+ dotyczący ustawy śmieciowej. Przedstawia on symbol zamieszczany często na produktach nadających się do utylizacji, czyli sylwetkę ludzką obok kosza na śmieci, która na tym rysunku wrzuca do kosza ustawę śmieciową" - relacjonował Zaradkiewicz.
Plon konkursu na Rysunek Miesiąca można obejrzeć na wystawie. Znalazło się na niej ponad 150 najlepszych prac. Jak mówił Zaradkiewicz, są poświęcone takim zagadnieniom jak: co można kupić za dwa złote, jak wygląda kryzysowa przeglądarka i co wspólnego z produktami użytymi do produkcji wędlin ma tablica Mendelejewa oraz czy można iść z własnym psem na piwo i jak się z tego wytłumaczyć żonie. Poruszają również poważniejsze kwestie takie jak sytuacja w Egipcie czy na Ukrainie. "To taka humorystyczna kronika wydarzeń roku 2013" - podsumował dyrektor Muzeum Karykatury.
Wystawa "Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2013" będzie dostępna dla zwiedzających do 20 kwietnia.