Niepełnosprawna tenisistka przywiozła złoto
Niepełnosprawna zawodniczka z Kwidzyna Klaudia Klonowska zdobyła złoty oraz srebrny medal podczas Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w tenisie stołowym.
Klaudia reprezentuje sekcję Olimpiad Specjalnych działającą przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonego przez Fundację "Misericordia". Tenisistka zwyciężyła w turnieju indywidualnym oraz zdobyła srebro w debla.
- Bardzo się cieszę ze zdobytych medali. Nie było łatwo, zwłaszcza w finale. Grałam z zawodniczką, która brała udział w igrzyskach światowych w Szanghaju, ale udało mi się ją pokonać. Dużo trenowałam przed zawodami - mówi Klaudia Klonowska.
Marian Behnke, trener tenisistki, twierdzi, że ciężka praca opłaciła się.
- Klaudia trenuje trzy lata. To dla niej bardzo duży sukces, który jest efektem jej ciężkiej pracy. Nie mieliśmy czasu na specjalne przygotowania, gdyż przed igrzyskami odbyło się kilka różnych zawodów, w których Klaudia wygrywała. Cały czas gra także w Pomorskiej Lidze Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. W igrzyskach wzięła więc udział niemal z marszu. Taki sukces nie przychodzi sam. Trzeba bardzo dużo trenować - mówi Marian Behnke.
W turnieju tenisa stołowego w Kielcach wzięło udział ok. 70 niepełnosprawnych tenisistów z całego kraju. We wszystkich konkurencjach wzięło udział ponad tysiąc zawodników z Polski i zagranicy. Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to najważniejsza tegoroczna impreza dla niepełnosprawnych sportowców.
Olimpiady Specjalne
Eunice Kennedy Shriver, siostra tragicznie zmarłego prezydenta USA Johna F. Kennedy, zaczęła organizować półkolonie dla dzieci upośledzonych intelektualnie. Okazało się wówczas, że niepełnosprawni sportowcy są bardziej uzdolnieni niż początkowo przypuszczano. W 1968 roku zorganizowała I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Chicago. Wzięło w nich udział około 1000 niepełnosprawnych zawodników.
Tak narodziła się idea Olimpiad Specjalnych. Obecnie szacuje się, że ponad milion dzieci i dorosłych upośledzonych intelektualnie z ponad 130 krajów świata bierze udział w różnego rodzaju zawodach organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych. W Polsce działalność Olimpiad Specjalnych rozpoczęła się w 1985 roku. Rok później w 28 województwach zorganizowano wojewódzkie Olimpiady Specjalne. I Ogólnopolska Olimpiada Specjalna odbyła się w Warszawie w 1987 roku. W województwie pomorskim istnieje ponad 20 sekcji sportowych w których trenuje ponad 500 zawodników.
jk