Reklama

Reklama

Mistrzostwa Europy w maratonie kajakowym

Robimy imprezę kajakową jakiej na Warmii i Mazurach jeszcze nie było, o medale będzie walczyło około 350 zawodników z całej Europy - zapowiada Andrzej Kozicz, jeden z organizatorów mistrzostw Europy w maratonie kajakowym. Wielkie regaty kajakowe na Jeziorze Drwęckim rozegrane zostaną w dniach 24-26 lipca.

W trzy dni na ostródzkim akwenie zostanie rozegranych 18 biegów mistrzowskich. Zawodnicy w kajakach i kanadyjkach w konkurencji jedynkarzy i osad podwójnych będą rywalizowali w kategoriach seniorów, młodzieżowców i juniorów. Kajakarze będą mieli do przepłynięcia po kilka okrążeń o długości 4,3 km (seniorzy w sumie 30,1 km).

Reklama

Trybuny na plaży i telebim na molo Ale zmagania z bólem i własnym słabościami na wodzie to nie wszystko. Później zawodników będzie czekała tzw. "przenoska". A co to takiego? Po zakończeniu każdego okrążenia wysiądą z łódek, wezmą je w dłonie, przebiegną z nimi ponad 170 metrów po piasku i ponownie wsiądą do kajaków i popłyną na kolejną rundę. - Sporo ciekawego dzieje podczas "przenosek", ponieważ czasami zawodnicy dokonują drobnych napraw sprzętu, a najczęściej podczas biegu uzupełniają braki płynów - tłumaczy Kozicz. - A wszystko kibice obejrzą z bliska, ponieważ na plaży zamontowana będzie trybuna z kilkuset miejscami, na którą wstęp będzie bezpłatny. Władze Ostródy postarały się, żeby mistrzostwa Europy w maratonie kajakowym nie były imprezą tylko dla zawodników, trenerów i działaczy. Maratońskie zmagania kajakarzy będą możliwe do oglądania dla widzów niemal na całym dystansie. Na nabrzeżu Jeziora Drwęckiego stanie wielki telebim, na którym na żywo transmitowana będzie rywalizacja maratończyków. Na ostródzkim molo (centralny punkt nabrzeża) odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia mistrzostw, a w międzyczasie - po każdym dniu zawodów - najlepsi zawodnicy będą tam dekorowani medalami. Sędziowie na statku Ostróda jest jedynym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, które ma szansę zostać bazą noclegową dla jednej z piłkarskich reprezentacji podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. W mieście już jest potężna baza hotelowa, która z roku na rok rozrasta się. Mimo tego na czas zmagań maratończyków w kajakach już jest trudno uzyskać rezerwację w którymś z ostródzkich hoteli. - Na liście startowej jest blisko 350 zawodników, ale przecież im towarzyszą trenerzy, serwisanci, specjaliści od odnowy biologicznej, a ponadto doliczyć trzeba sędziów i przedstawicieli kajakowych związków krajowych i europejskich. To w sumie około tysiąca osób, którym trzeba zapewnić noclegi - wylicza prezes Klubu Sportowego Sokół Ostróda A. Kozicz. W Ostródzie po raz pierwszy komisja sędziowska będzie pracowała w warunkach, których do tej pory tego nie robiła. Dotychczas sędziowie siedzieli w niewygodnych wieżach sędziowskich. Tym razem jury współzawodnictwo kajakarzy będzie obserwowało ze statku Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, który będzie stał przycumowany na wysokości linii startu i mety przy torze kajakowym. Wysokie oceny z Europy i Polski Organizacyjnym przetarciem przed lipcowym czempionatem Starego Kontynentu były majowe mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym. Zawodnicy i trenerzy byli pod wrażeniem tego co zobaczyli na ostródzkim torze i wokół niego.

- Swego czasu startowałem w takich zawodach, gdzie na przenosce był tak umocowany pomost, że trzech zawodników walczących o podium wyszło z kajaków i gdy zaczęli z nim biec, to z powrotem wszyscy wpadli do wody - wspomina Sławomir Lewalski, zawodnik Astorii Bydgoszcz, który ma na swoim koncie próbę bicia rekordu Guinnessa w 24-godzinnym płynięciu kajakiem. - A obiekt, który jest w Ostródzie to idealne miejsce do rozgrywania maratonu. Generalnie nie ma się do czego przyczepić, może jedynie do pogody, ale w maju była nawet, nawet. Byłem na kilku mistrzostwach Europy i jestem spokojny o organizację tej imprezy na Jeziorze Drwęckim. Ostródzkie przygotowania maratońskich ME wysoko ocenił również prezydent Europejskiej Federacji Kajakowej (ECA) Albert Woods. - Prezydent ECA był przed wszystkim oczarowany Ostródą i lokalizacją trasy maratonu, ponieważ walkę na całej rundzie, poza jednym krótkim odcinkiem będzie można oglądać z nabrzeża, a to jest bardzo ważne - podkreśla A. Kozicz. Rozgrzewką przed ME seniorów, młodzieżowców i juniorów będą mistrzostwa Starego Kontynentu Mastersów, które rozegrane zostaną 23 lipca. Zapraszamy do Ostródy już 23 czerwca o godzinie 20 na uroczyste otwarcie, podczas którego zaprezentowane zostaną drużyny startujące w mistrzostwach. Uroczysta gala na ostródzkim molo będzie połączona z występami artystycznymi i pokazem fajerwerków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje