"Ludzki język łódzki". Konkurs na bajkę dla dzieci
Rozpoczął się konkurs na autorską bajkę dla dzieci w ramach projektu "Ludzki język łódzki" przygotowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Dorośli będą mogli także wziąć udział w szkoleniach z pisania bajek, a dzieci w warsztatach z ich ilustrowania. Z ich prac powstanie książka.
Projekt "Ludzki język łódzki" to inicjatywa Muzeum Miasta Łodzi. Jak podkreśla jedna z koordynatorek projektu Paulina Dzwonkowska, jego założeniem jest uwrażliwienie mieszkańców Łodzi i regionu na piękno poprawnej polszczyzny oraz specyfikę regionalnego języka.
Konkursowe bajki mogą mieć formę wiersza lub prozy. Powinny być w nich wykorzystywane łódzkie regionalizmy, a także powinny być inspirowane twórczością Juliana Tuwima - rok 2013 ustanowiony został Rokiem Tuwima.
"Uczestnicy będą tworzyć opowieści inspirowane twórczością poety, nawiązujące do niej w swobodny sposób np. poprzez opisanie wsi, przez którą szedł Grześ lub też zaplanowanie trasy przejazdu lokomotywy" - dodała.
W ramach projektu - oprócz konkursu - przygotowano także zajęcia warsztatowe dla dorosłych i dzieci.
W trzy kolejne niedziele sierpnia, począwszy już od najbliższej, dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach literackich pt. "Jak napisać dobrą bajkę dla dzieci?". Natomiast we wrześniu (22 i 29) Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 5 do 12 lat na warsztaty plastyczne. Ich rezultatem będą ilustracje do bajek stworzonych wcześniej przez dorosłych.
W konkursie na bajkę mogą wziąć udział uczestnicy warsztatów, ale nie tylko - organizatorzy zachęcają do nadsyłania prac wszystkich mieszkańców woj. łódzkiego.
Trzy najlepsze prace (zarówno literackie jak i plastyczne) zostaną nagrodzone czytnikami e-booków. Dodatkowo, wraz z innymi wybranymi pracami, znajdą się w książce wydanej przez Muzeum. Oprócz książki zostanie także nagrany audiobook zawierający bajki z ilustracją muzyczną.
Całość zostanie wydrukowana w nakładzie 1000 egzemplarzy oraz wręczona uczestnikom i gościom finału projektu 10 listopada oraz rozesłana do wybranych szkół w regionie. Na finał zaplanowano także m.in. spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej Krzysztofem Jakubcem.
Muzeum Miasta Łodzi w ramach projektu przeprowadzi także szkolenia dla nauczycieli w Łodzi i regionie z zakresu pracy z regionalizmami na podstawie autorskich scenariuszy lekcyjnych. Powstanie też strona internetowa na której dostępne będą m.in. interaktywna gra językowa, słownik gwary łódzkiej oraz biblioteka prac uczestników warsztatów.
Prace na konkurs można nadsyłać pocztą lub dostarczać bezpośrednio do Działu Upowszechniania i Edukacji Muzeum Miasta Łodzi do 16 września.
Projekt "Ludzki język łódzki" został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych".