Kowalska i Chabowski obronili tytuły
Katarzyna Kowalska i Marcin Chabowski oraz Paulina Mikiewicz wśród juniorek obronili w Zamościu tytuły mistrzów Polski w biegach przełajowych. W 83. edycji zawodów rywalizowało 360 zawodniczek i zawodników ze 101 klubów.
- Urozmaicona trasa wytyczona została blisko zamojskiej Starówki w osiedlu Planty, przy Nadszańcu z wykorzystaniem dawnej fosy. Ponieważ było ciepło i słonecznie, startującym towarzyszyło wielu widzów - powiedział dyrektor mistrzostw Konrad Firek, prezes Agrosu Zamość.
Na dystansie 4 km zwyciężył Tomasz Szymkowiak, pięciokrotny mistrz Polski i czwarty zawodnik mistrzostw Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami.
- To mój pierwszy medal w przełajach, wywalczony na trudnej trasie. Najgroźniejszym rywalem był Artur Kozłowski, ale na ostatniej pętli udało mi się uciec, choć przy zbieganiu z wału, w pewnym momencie nie wiedziałem czy kolce mi z nóg nie pospadały - dzielił się wrażeniami Szymkowiak.
Marcin Chabowski zdobył swój czwarty tytuł w kategorii seniorów i dołączył do grona pięciu lekkoatletów z identycznym dorobkiem w historii (Leszek Bebło, Artur Osman, Marian Jochman, Józef Noji i Henryk Szordykowski). Sześciokrotnie triumfował Zdzisław Krzyszkowiak, a pięć razy: Stanisław Ożóg, Rafał Wójcik, Henryk Piotrowski i Edward Łęgowski.
Czwarty tytuł w karierze wywalczyła także Katarzyna Kowalska. Tyle samo złotych medali mają w dorobku: Krystyna Nowakowska, Celina Magala-Sokołowska, Irena Czuta-Pakosz, Danuta Sobieska-Wierzbowska, Wanda Panfil i Halina Gabor. Wyprzedza je Bronisława Doborzyńska-Ludwichowska - siedmiokrotna triumfatorka i Justyna Bąk - sześciokrotna.
Pierwsze MP odbyły się 2 października 1921 r. w Warszawie na dystansie 6,5 km. Zwyciężył wówczas Jan Baran z lwowskiej Pogoni.
Na drugie mistrzostwa czekano trzy lata. Na trzecich - srebro przypadło 21-letniemu Czesławowi Centkiewiczowi, słynnemu później podróżnikowi, który wyprzedził znanych w tamtym okresie reprezentantów Polski: Stefana Kostrzewskiego, Stefana Szelestowskiego i Feliksa Malanowskiego.
W latach 1928 i 1930-1931 zwyciężał Janusz Kusociński. W 1929 roku przegrał ze Stanisławem Petkiewiczem o 25 m. Wybuch II wojny światowej przerwał pasmo sukcesów Józefa Nojego. W 1952 r. po raz pierwszy rozegrano mistrzostwa na dwóch dystansach.