Harcerze pod Arsenałem: Dziś rocznica
Około 1,5 tys. harcerzy z całego kraju bierze udział w rozpoczętych w Warszawie obchodach 66. rocznicy Akcji pod Arsenałem. W sobotę od 9 rano rozpoczęły się harcerskie rajdy "Arsenał" i "Meksyk", które potrwają do późnego popołudnia.
Posługując się historycznymi mapami miasta, uczestnicy imprez odwiedzają miejsca związane z Szarymi Szeregami, zapoznają się także z losami żołnierzy niepodległościowej konspiracji. Wieczorem - około godz. 18 - uczestnicy obu rajdów spotkają się na Placu Defilad przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki.
Główne uroczystości rocznicowe przewidziano na niedzielę. Po uroczystej zmianie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się harcerska defilada, a wczesnym popołudniem uroczystości zakończy apel pod budynkiem Arsenału. Rocznicowym obchodom towarzyszą spotkania harcerzy z kombatantami oraz dyskusje historyczne z udziałem naukowców i publicystów.
Z kolei PTTK w niedzielę organizuje "Rodzinny spacer z mapą" dla mieszkańców stolicy. Początek imprezy zaplanowano na godz. 10.30 przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich. Obchody organizują wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Rocznica Akcji pod Arsenałem jest jednym z głównych świąt w harcerskim kalendarzu.
66 lat temu, 26 marca 1943 roku u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek, w pobliżu stołecznego Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo swojego kolegi Janka Bytnara, "Rudego".
W akcji brało udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej jedna osoba została aresztowana (Hubert Lenk, "Hubert"), a dwie ciężko ranne i później zmarły (Aleksy Dawidowski, "Alek", i Tadeusz Krzyżewicz, "Buzdygan"). Po stronie niemieckiej było dziewięciu zabitych. Uwolniono dwóch członków Szarych Szeregów oraz 19 więźniów politycznych, w tym sześć kobiet. Zniszczono jedną ciężarówkę nieprzyjaciela, zdobyto dwa auta.
Uwolniony "Rudy", mimo starań lekarzy i opieki kolegów, zmarł 30 marca 1943 roku, w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych podczas śledztwa na Gestapo. 7 maja po ciężkim śledztwie został natomiast rozstrzelany w ruinach getta "Hubert".
INTERIA.PL/PAP