Dzieci ulepiły z gliny makietę przedwojennego Węgorzewa
W Węgorzewskim Muzeum Kultury Ludowej przez najbliższych kilka dni będzie można oglądać makietę miasta z początku XX wieku, którą ulepiły z gliny dzieci miejscowych podstawówek - poinformowano w muzeum.
Jak poinformował Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, podczas zajęć zorganizowanych przez tę placówkę w czasie ferii dzieci lepiły z gliny 60 przedwojennych kamieniczek. Efekt ich pracy był tak udany, że muzeum postanowiło zrobić z nich wystawę, a 10 prac najbardziej zbliżonych do oryginałów glinianych budynków, zostało ustawionych na makiecie.
"Przedszkolaki, gimnazjaliści, ale w większości dzieci szkół podstawowych odtwarzały dziesięć konkretnych węgorzewskich kamienic z początku XX wieku, które zostały utrwalone na starych pocztówkach. Stały one niegdyś przy Starym Rynku nr 1-4 i 7 oraz Rynku Drzewnym nr 2-6. Obecnie to Plac Grunwaldzki" - poinformował Łapo i dodał, że budynki zostały opracowane w skali 1:150.
Wykonana przez dzieci wystawa będzie czynna tylko do 20 lutego, ponieważ - jak zaznaczył Łapo - autorzy glinianych kamieniczek i ich rodzice już nie mogą się doczekać zabrania glinianych budynków do domów.
Lepienie przedwojennego Węgorzewa miało na celu zapoznanie dzieci nie tylko ze sztuką lepienia z gliny, ale też z lokalną historią.