IX kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków
Artyści, dziennikarze, sportowcy i naukowcy wezmą udział w IX kweście organizowanej 1 listopada na trzech olsztyńskich cmentarzach. Do tej pory w ciągu 8 lat zebrano na renowacje grobów 140 tysięcy zł.
Jak poinformowano na konferencji prasowej we wtorek w Olsztynie tegoroczna zbiórka odbędzie się na cmentarzach komunalnym przy ulicy Poprzecznej i przy kościele świętego Józefa na Zatorzu oraz na największej olsztyńskiej nekropolii w Dywitach.
Organizatorem zbiórek pieniędzy na ratowanie grobów zasłużonych mieszkańców Warmii i Mazur oraz zabytkowych nagrobków jest Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.
Jak powiedział dr Jan Chłosta współorganizator kwest, w ubiegłym roku udało się zebrać około 21 tys. zł i co roku są to większe sumy; w 2009 roku mieszkańcy Olsztyna wrzucili w sumie do puszek kwestujących 18 tysięcy złotych.
Za zebrane podczas kwest pieniądze restauruje się zabytkowe groby zasłużonych dla Warmii i Mazur osób. Jednym z takich miejsc jest grób Jakuba Rarkowskiego na cmentarzu św. Jakuba. Był on długoletnim burmistrzem Olsztyna, sprawował tę funkcję w latach 1836-1865.
Jak przypomina dr Chłosta, Rarkowski urodził się w rodzinie polskiej, mówił po polsku, to za jego sprawą w Olsztynie przeprowadzono instalację urządzeń komunalnych, budowane były ulice, instalowano uliczne oświetlenie gazowe. Rarkowski wyznaczył przedmieścia Olsztyna - Jakubowo na park wypoczynku dla mieszkańców. Za jego rządów w Olsztynie organizowano jubileusz 500-lecia założenia miasta.
Na cmentarzu św. Jakuba znajduje się także przywrócony nagrobek założyciela i pierwszego redaktora Gazety Olsztyńskiej Jana Liszewskiego zmarłego 23 lipca 1894 roku. Grób Liszewskiego Niemcy zrównali z ziemią przed 1939 rokiem.
Na tej nekropolii znajduje się także odrestaurowany nagrobek polskiego lekarza Józefa Przewoskiego (1863 - 1899), z jedyną na tym cmentarzu inskrypcją w języku polskim do 1945 roku. Przewoski zginął 17 maja 1899 roku w wypadku kolejowym w Klewkach.