Radni w "obronie życia", Feminoteka: "Zgwałcono Cię? Zamknij oczy i myśl o Polsce"
Radni powiatu wołomińskiego przyjęli uchwały w sprawie "obrony życia dzieci nienarodzonych" oraz "bezwzględnej ochrony życia ludzkiego". O sprawie pisze dziś szerzej "Gość Niedzielny" w tekście "Radni nie chcą łamania sumień", a oburzenie "w związku z ostatnimi doniesieniami o coraz częstszych przypadkach stosowania i nadużyć w stosowaniu klauzuli sumienia" wyraża Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Ustawa ma być wyrazem poparcia dla głośno dyskutowanej "Deklaracji wiary" dr Wandy Półtawskiej oraz postawy prof. Bogdana Chazana, który miał odmówić kobiecie w ciąży z uszkodzonym płodem aborcji i nie skierować jej do innego szpitala.
"Rada Powiatu Wołomińskiego uznaje za niegodne i nieludzkie zmuszanie lekarzy do przeprowadzania zabiegu aborcji wbrew ich woli i sumieniu bądź do wskazywania przez nich innych lekarzy, którzy taki zabieg mają wykonać" - napisali między innymi radni w uzasadnieniu.
"Fanatyczni radni powiatu Wołomin chcą łamać prawo i sumienie lekarzy, ale na kasę z NFZ oczywiście łasi" - skomentowała informację "Gościa niedzielnego" Anna Dryjańska z Fundacji Feminoteka na swoim profilu twitterowym. Z kolei Fundacja Feminoteka na profilu facebookowym zareagowała komentarzem "Zamknij oczy i myśl o Polsce. W Wołominie ciąży nie przerwiesz" na tle zestawienia zdjęć starosty starosta wołomińskiego Piotra Uścińskiego i sceny gwałtu.
Protestuje też Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. "W związku z ostatnimi doniesieniami o coraz częstszych przypadkach stosowania i nadużyć w stosowaniu klauzuli sumienia przez lekarzy Federacja na rzecz Kobiet i Planowania rodziny przygotowała dwa poradniki prawne, z których pacjentka dowie się krok po kroku jak postępować, aby wyegzekwować zagwarantowane prawem świadczenia medyczne (zabieg przerwania ciąży lub uzyskanie recepty na środki antykoncepcyjne)" - pisze w oświadczeniu i zachęca kobiety do skorzystania z "poradnika, jak egzekwować swoje prawa", zamieszczonego na stronie http://www.federa.org.pl/.
Wczoraj Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowka poinformowała "o częściowym zakończeniu" sprawy Chazana. Stwierdziła, że w szpitalu im. Św. Rodziny doszło do naruszenia praw pacjentki, której odmówiono usunięcia ciąży. W opinii RPP stwierdzono naruszenie prawa pacjentki do informacji, gdzie może usunąć ciążę kwalifikującą się do aborcji ze względu na wady płodu oraz prawa do zgłoszenia sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza.