17 marca poczuj się jak Irlandczyk!
17 marca obchodzimy Dzień Świętego Patryka. Jest to święto narodowe Irlandii, które dzięki swojemu radosnemu charakterowi chętnie obchodzą także inne kraje, w tym Polska. Obowiązuje hasło "Wszyscy chcą być Irlandczykami" ("Everyone wants to be Irish on St. Patrick's Day").
W tym dniu odbywają się huczne parady, pokazy tańców celtyckich, a zielone piwo leje się hektolitrami. Są to najbardziej charakterystyczne elementy tego święta.
Dzień świętego Patryka
Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka nie odbyła się jednak w Irlandii, a w Stanach Zjednoczonych, dokładniej w Bostonie w 1737 roku. Zorganizowana była przez irlandzkich imigrantów. W USA tego dnia barwi się niektóre rzeki na kolor zielony, tak jak jest to np. w Chicago. Jednakże najhuczniej święto to obchodzone jest dziś w Dublinie. Prawie wszystkie firmy w Irlandii, oprócz barów i restauracji, mają tego dnia wolne od pracy. Z powodu religijnego charakteru tej tradycji mieszkańcy najpierw idą na mszę świętą, później odbywają się parady, zabawy i pokazy tańca. Na ulicach obowiązuje narodowy kolor Irlandii - zielony. Nawet budynki są przystrajane na zielono. Symbolem tego dnia jest też trójlistna koniczyna, która służyła św. Patrykowi do tłumaczenia tajemnicy Trójcy Świętej, a z czasem stała się także symbolem walki Irlandczyków o niepodległość.
Zielone piwo i "dzban Patryka"
Ludzie bawią się w pubach, pijąc barwione na zielono piwo lub szklankę whiskey zwaną "dzbanem Patryka". Wypowiadają przy tym słowa "Drowning the Shamrock", co odpowiada naszemu "zalaniu robaka". Wszystkie te zabawy odbywają się na cześć św. Patryka, który schrystianizował Irlandię i jest jej patronem. Dzień ten kojarzony jest też z wróżkami Leperkonami, które chodzą po świecie w postaci niewielkiego staruszka w szewskim skórzanym fartuchu, z charakterystycznym kapeluszem na głowie, dwiema magicznymi sakiewkami (jedną wypełnioną złotem, drugą - szylingami) i młotkiem w ręku. Dzieci zastawiają na wróżki pułapki przed domami. Obchody tego święta organizowane są w wielu krajach.
W Polsce kultura celtycka jest dość popularna, dlatego w lokalach również odbywają się imprezy z okazji Dnia Świętego Patryka. Można podczas nich posłuchać irlandzkiej muzyki i napić się irlandzkiego lub przynajmniej zabarwionego na zielono piwa.
Jak przyrządzić takie piwo? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy kupić piwo - najlepiej jasne, by kolor był bardziej wyrazisty - dodać do niego 4-6 kropli zielonego barwnika do żywności i zamieszać. Drowning the Shamrock!
Joanna Wałęga