Reklama

NIP

Piątek, 21 marca 2025 (15:42)AktualizacjaŚroda, 26 marca 2025 (17:33)

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) to unikatowy numer nadawany przez administrację skarbową w Polsce. Służy on do identyfikacji podatników w systemie podatkowym i jest wykorzystywany w różnego rodzaju transakcjach gospodarczych, rozliczeniach oraz kontaktach z urzędami.

Dokumenty związane z działalnością gospodarczą; zdj. ilustracyjne
Dokumenty związane z działalnością gospodarczą; zdj. ilustracyjne/123RF/PICSEL

NIP - najważniejsze informacje

Numer Identyfikacji Podatkowej - ustawa

Wprowadzenie Numeru Identyfikacji Podatkowej uregulowała ustawa z października 1995 r. System identyfikacji podatników za pomocą NIP zaczął obowiązywać od 1996 r.

Numer NIP nadaje naczelnik urzędu skarbowego.

Od 1 września 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie muszą posiadać NIP, ponieważ za ich identyfikacją podatkową odpowiada numer PESEL.

Numer NIP można zweryfikować poprzez publiczne rejestry, takie jak: Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) lub baza podatników VAT.

Numer Identyfikacji Podatkowej - znaczenie numeru

W Numerze Identyfikacji Podatkowej zawarte są informacje o podatniku i urzędzie skarbowym, który go nadał. Pierwsze trzy cyfry NIP to kod urzędu. Od 2004 r. mogą one zawierać zero na drugiej pozycji jak np. w kodzie 106 dla Małopolskiego Urzędu Skarbowego. Dziesiąta cyfra to suma kontrolna, obliczana na podstawie specjalnego algorytmu.

System eliminuje możliwość uzyskania błędnych numerów i zapewnia niepowtarzalność każdego NIP-u. Obecnie numer nadawany jest bez znaków łącznika.

Numer Identyfikacji Podatkowej - kto musi go mieć?

Obowiązek posiadania numeru NIP dotyczy:
  • przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, 
  • osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spółek i innych podmiotów gospodarczych,
  • organizacji pozarządowych,
  • osób fizycznych, które dokonują czynności prawnych, wymagających identyfikacji podatkowej. 
W przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, do celów podatkowych wykorzystywany jest numer PESEL.

Numer Identyfikacji Podatkowej - jak go uzyskać?

Wniosek o nadanie numeru NIP należy złożyć wraz z wnioskiem CEIDG-1, który jednocześnie służy do rejestracji działalności gospodarczej. Podmioty inne niż osoby fizyczne, np. spółki, składają wniosek na formularzu NIP-2 lub NIP-8 do właściwego urzędu skarbowego.

Numer Identyfikacji Podatkowej - do czego jest potrzebny?

Numer NIP stosuje się m.in. przy:
  • wystawianiu faktur i rachunków, 
  • rozliczeniach podatkowych (PIT, CIT, VAT),
  • transakcjach między firmami,
  • umowach i dokumentach urzędowych,
  • kontaktach z administracją skarbową. 

Numer Identyfikacji Podatkowej - co grozi za jego brak?

Brak numeru NIP lub posługiwanie się nieprawidłowym numerem może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, a także karami finansowymi. Ważne jest, aby przedsiębiorcy dbali o aktualność swoich danych w rejestrach urzędowych.
Temat NIP znajdziesz również w serwisie: Biznes

NIP - Wiadomości

Wtorek, 5 lutego 2013 (16:04)
Wpisywanie do pism procesowych w sprawach dotyczących egzekucji komorniczej nie tylko imienia i nazwiska dłużnika, ale również adresu oraz numeru PESEL, NIP lub numeru w KRS - przewiduje...
Czwartek, 17 kwietnia 2008 (11:54)
Polacy mający miejsce zamieszkania za granicą nie muszą rozliczać zarobków zagranicznych w Polsce. Podatnicy, którzy zmienili rezydencję podatkową, nie będą też objęci abolicją podatkową. Abolicja...
Piątek, 16 listopada 2007 (07:54)
To będzie konserwatywny rząd z liberalną gospodarką. Tak o gabinecie Donalda Tuska mówił Zbigniew Chlebowski, gość Kontrwywiadu RMF FM.
Środa, 12 kwietnia 2006 (11:58)
Od połowy 2008 roku Polacy będą mogli zapomnieć o numerach NIP, REGON czy KRS. MSWiA rozpoczyna realizację projektu informatycznego "PESEL 2", który pozwoli na identyfikację osób fizycznych...
Sobota, 10 kwietnia 2004 (19:54)
Polscy przedsiębiorcy handlujący z Unią Europejską po 1 maja będą musieli posiadać europejski NIP. Przyznają go urzędy skarbowe.
Przejdź na