Morze Czarne zajmuje powierzchnię około 422 000 km², a jego maksymalna głębokość wynosi 2 258 metrów i znajduje się w centralnej części akwenu.
Średnia głębokość Morza Czarnego wynosi około 1 315 metrów, co czyni je jednym z głębszych mórz śródlądowych.
Morze Czarne - charakterystyka
Zasolenie Morza Czarnego jest stosunkowo niskie, wynosi około 18 promili, co jest wynikiem dużego dopływu wód słodkich z rzek, takich jak Dunaj, Dniestr, Kubań, Dniepr i Don.
W dolnych warstwach wód Morza Czarnego praktycznie nie ma tlenu, ponieważ na głębokości powyżej 200 metrów znajduje się strefa beztlenowa, w której przeważa siarkowodór. W związku z tym życie w Morzu Czarnym koncentruje się głównie w jego górnych warstwach.
Morze Czarne - klimat
Morze Czarne znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego.
Jaką temperaturę ma Morze Czarne? Temperatury powierzchniowe wód Morza Czarnego latem wynoszą od 20 do 27 st. C. Zimą mogą spaść do 6-8 st. C. W północnych rejonach czasami dochodzi do zamarznięcia przybrzeżnych obszarów.
Morze Czarne - fauna i flora
Flora i fauna Morza Czarnego są dostosowane do jego warunków niskiego zasolenia. Występują tu liczne gatunki glonów i roślin naczyniowych (np. morszczyn pęcherzykowaty i zielenice). Wśród zwierząt dominują ryby - m.in. śledź czarnomorski czy turbot. W Morzu Czarnym żyją także delfiny butlonose i morświny.
Morze Czarne - rola w gospodarce
Morze Czarne ma ogromne znaczenie gospodarcze dla transportu morskiego. Przez jego wody biegną kluczowe szlaki handlowe, a porty w Odessie, Burgas, Warnie i Batumi odgrywają istotną rolę w wymianie handlowej.
W regionie Morza Czarnego prowadzi się także wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z dna morskiego. Od wielu dziesiątków lat wydobycie takie jest prowadzone za pośrednictwem platform wiertniczych.