Maria Ejchart - wykształcenie i kariera zawodowa
Maria Ejchart jest prawniczką. W pracy zawodowej koncentruje się na prawach człowieka - w szczególności osób pozbawionych wolności.
Przez wiele lat współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W jej ramach od 2003 roku koordynowała program Klinika Prawa "Niewinność", poświęcony sprawom pomyłek sądowych i wsparciu osób niesłusznie skazanych.
Maria Ejchart jest autorką raportów, ekspertyz i publikacji na temat praw człowieka, w tym sytuacji osadzonych. Wspólnie z prof. Andrzejem Rzeplińskim oraz dr Marią Niełaczną wydała monografię naukową pt. "Dożywotnie pozbawienie wolności. Zabójca, jego zbrodnia i kara".
Maria Ejchart - działalność społeczna
Maria Ejchart działa w organizacjach pozarządowych. Od 2015 roku jest prezeską Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Ponadto jest inicjatorką ruchu obywatelskiego Wolne Sądy, powstałego w 2017 roku, w związku z kontrowersjami wokół niezależności Sądu Najwyższego.
Koordynuje także Komitet Obrony Sprawiedliwości (KOS) - porozumienie 13 organizacji zrzeszających m.in. sędziów i prokuratorów, zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce.
W latach 2010-2021 Maria Ejchart zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest członkinią Rady Programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego.
Jest przewodniczącą Rady Głównej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.
Maria Ejchart - kariera polityczna
13 grudnia 2023 roku Maria Ejchart została powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zajmuje się prawami osadzonych i sytuacją w polskich więzieniach, w tym Służbą Więzienną.
Maria Ejchart - życie prywatne
Maria Ejchart była żoną Jacka Duboisa, także prawnika. O rozstaniu poinformowała w styczniu 2024 roku.